Zastanów się, czy jesteś gotowy, aby kupić własne mieszkanie?
1. Bardzo chcesz mieć swoje miejsce na ziemi
Przemyśl, czy to na pewno twoja decyzja. Być może ulegasz presji rodziny i znajomych, którzy po prostu, tłumaczą ci, że to konieczne. Chodzisz z parapetówki na parapetówkę, podziewasz odwagę przyjaciół, którzy zadłużyli się na dwadzieścia lat i tak naprawdę, nie masz pewności? Daj sobie spokój. Zakup mieszkania to zwykle kredyt i ogromne zobowiązanie. Jeśli nie jesteś na sto procent pewien, a tylko wydaje ci się, że powinieneś i tak po prostu wypada, pamiętaj, że ani rodzina, ani przyjaciele kredytu nie spłacą za ciebie, a więc nie ma sensu, ulegać presji otoczenia.
2. Masz stałą pracę
Musisz mieć pewność, że to zawód, który chcesz wykonywać i faktycznie stała praca. Stała nie musi oznaczać umowy na czas nieokreślony, a jej podpisanie nie powinno stawać się pretekstem do zakupu mieszkania. To ty, musisz mieć absolutną pewność, że praca ci się podoba i faktycznie przez najbliższą dekadę planujesz rozwijać się w wybranej branży.
3. Lubisz swoje miasto
Wybrałeś już miasto, co do którego masz pewność, że chcesz w nim spędzić przynajmniej najbliższych kilkadziesiąt lat. Rzecz jasna, mieszkanie zawsze można sprzedać, ale jest to skomplikowane i po prostu mało opłacalne. Zwykle wkład finansowy, który wniesiemy w remont czy wykończenie mieszkania w standardzie, który jest odpowiedni, jest spory i kupujący nie ma ochoty go pokrywać w całości. Zastanów się dobrze, czy za rok, dwa nie postanowisz przenieść się do innego miasta, gdzie praca jest ciekawsza, a ludzie bardziej interesujący.
4. Znalazłeś wymarzony lokal
To wcale niełatwe. Mieszkania ideału pojawiają się na rynku rzadko, a zakup czegoś, co nie do końca ci się podoba, nie jest dobrym pomysłem. Mieszkanie jest inwestycją na długo, a kilka drobiazgów potrafi skutecznie obrzydzić życie. Brak balkonu, słaby rozkład pomieszczeń, kiepska dzielnica, a nawet uciążliwi sąsiedzi to defekty, które z czasem mogą sprawić, że życie w wymarzonym domu stanie się koszmarem. Naprawdę lepiej szukać dłużej i dokładnie wiedzieć, czego się chce.
5. Masz pieniądze
Raczej nie ma takiej możliwości, aby przeciętny Polak uzbierał pieniądze na mieszkanie. Po prostu to za drogie. Większość z nas musi wspomóc finansowanie kredytem hipotecznym. Nie oznacza to jednak, że możemy w ogóle nie mieć pieniędzy. Zanim zainteresujesz się zakupem, musisz uzbierać przynajmniej 20% wkładu własnego oraz pieniądze potrzebne na opłaty notarialne, zgromadzenie właściwych dokumentów czy ubezpieczenie. Warto także odłożyć dodatkową kwotę na remont, wykończenie i umeblowanie. Nie mniej istotne jest posiadanie poduszki bezpieczeństwa, czyli takiej kwoty, która pozwoli ci na przeżycie i spłatę raty przez przynajmniej trzy miesiące. Niestety, życie nie zawsze jest pełne miłych niespodzianek i mając kredyt hipoteczny, trzeba stale myśleć, czy w razie utraty pracy, czy zdrowia, nie stracimy płynności finansowej. Dopiero gdy dokładnie policzysz pieniądze i zastanowisz się, czego naprawdę chcesz, zacznij szukać mieszkania. W innej sytuacji możesz tylko zwiększyć pulę swoich problemów.