poniedziałek, 10 sierpień 2020 15:50

5 pytań, na które musisz odpowiedzieć, zanim kupisz własne mieszkanie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
zanim kupisz własne mieszkanie zanim kupisz własne mieszkanie

W naszej tradycji utarło się, że człowiek dorosły powinien mieć własną nieruchomość, w której mieszka. Co ciekawe, nie w każdej części świata, a nawet Europy jest to takie oczywiste. Naprawdę wiele osób mieszka latami w wynajmowanych lokalach, świetnie sobie radzi i jest zadowolonych z tego typu rozwiązania.

Zastanów się, czy jesteś gotowy, aby kupić własne mieszkanie?


1. Bardzo chcesz mieć swoje miejsce na ziemi


Przemyśl, czy to na pewno twoja decyzja. Być może ulegasz presji rodziny i znajomych, którzy po prostu, tłumaczą ci, że to konieczne. Chodzisz z parapetówki na parapetówkę, podziewasz odwagę przyjaciół, którzy zadłużyli się na dwadzieścia lat i tak naprawdę, nie masz pewności? Daj sobie spokój. Zakup mieszkania to zwykle kredyt i ogromne zobowiązanie. Jeśli nie jesteś na sto procent pewien, a tylko wydaje ci się, że powinieneś i tak po prostu wypada, pamiętaj, że ani rodzina, ani przyjaciele kredytu nie spłacą za ciebie, a więc nie ma sensu, ulegać presji otoczenia.


2. Masz stałą pracę


Musisz mieć pewność, że to zawód, który chcesz wykonywać i faktycznie stała praca. Stała nie musi oznaczać umowy na czas nieokreślony, a jej podpisanie nie powinno stawać się pretekstem do zakupu mieszkania. To ty, musisz mieć absolutną pewność, że praca ci się podoba i faktycznie przez najbliższą dekadę planujesz rozwijać się w wybranej branży.


3. Lubisz swoje miasto


Wybrałeś już miasto, co do którego masz pewność, że chcesz w nim spędzić przynajmniej najbliższych kilkadziesiąt lat. Rzecz jasna, mieszkanie zawsze można sprzedać, ale jest to skomplikowane i po prostu mało opłacalne. Zwykle wkład finansowy, który wniesiemy w remont czy wykończenie mieszkania w standardzie, który jest odpowiedni, jest spory i kupujący nie ma ochoty go pokrywać w całości. Zastanów się dobrze, czy za rok, dwa nie postanowisz przenieść się do innego miasta, gdzie praca jest ciekawsza, a ludzie bardziej interesujący.


4. Znalazłeś wymarzony lokal


To wcale niełatwe. Mieszkania ideału pojawiają się na rynku rzadko, a zakup czegoś, co nie do końca ci się podoba, nie jest dobrym pomysłem. Mieszkanie jest inwestycją na długo, a kilka drobiazgów potrafi skutecznie obrzydzić życie. Brak balkonu, słaby rozkład pomieszczeń, kiepska dzielnica, a nawet uciążliwi sąsiedzi to defekty, które z czasem mogą sprawić, że życie w wymarzonym domu stanie się koszmarem. Naprawdę lepiej szukać dłużej i dokładnie wiedzieć, czego się chce.


5. Masz pieniądze


Raczej nie ma takiej możliwości, aby przeciętny Polak uzbierał pieniądze na mieszkanie. Po prostu to za drogie. Większość z nas musi wspomóc finansowanie kredytem hipotecznym. Nie oznacza to jednak, że możemy w ogóle nie mieć pieniędzy. Zanim zainteresujesz się zakupem, musisz uzbierać przynajmniej 20% wkładu własnego oraz pieniądze potrzebne na opłaty notarialne, zgromadzenie właściwych dokumentów czy ubezpieczenie. Warto także odłożyć dodatkową kwotę na remont, wykończenie i umeblowanie. Nie mniej istotne jest posiadanie poduszki bezpieczeństwa, czyli takiej kwoty, która pozwoli ci na przeżycie i spłatę raty przez przynajmniej trzy miesiące. Niestety, życie nie zawsze jest pełne miłych niespodzianek i mając kredyt hipoteczny, trzeba stale myśleć, czy w razie utraty pracy, czy zdrowia, nie stracimy płynności finansowej. Dopiero gdy dokładnie policzysz pieniądze i zastanowisz się, czego naprawdę chcesz, zacznij szukać mieszkania. W innej sytuacji możesz tylko zwiększyć pulę swoich problemów.