sobota, 01 sierpień 2020 15:57

Budżet domowy rodziny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Budżet domowy rodziny Budżet domowy rodziny

Planowanie i realizacja budżetu domowego stanowi ważną część zarządzania finansami domowymi każdej rodziny. Co zyskamy? Kontrolę, poczucie bezpieczeństwa, znajomość naszej sytuacji majątkowej. Jest to bezcenne uczucie i warto poświęcić chwilę.


Budżet domowy można określić jako zaplanowanie dochodów i wydatków rodziny, najlepiej na najbliższy rok. Podstawowym zagadnieniem przy tworzeniu budżetu domowego jest policzenie, jakie dochody rodzina osiąga miesięcznie oraz jakie wydatki planowane są w danym miesiącu. Następnie należy w taki sposób przeanalizować cały rok, biorąc pod uwagę także dochody i wydatki nieregularne. Zaplanowanie budżetu domowego pozwoli na takie zaplanowanie wydatków w rodzinie, aby powstały oszczędności, które rodzina może odłożyć na tzw. „czarną godzinę” lub na przyjemności. Ponadto gdy planujemy zaciągnąć kredyt lub pożyczkę ważne jest aby przeanalizować czy jesteśmy w stanie płacić miesięcznie zaplanowaną ratę.


Kolejnym ważnym elementem jest realizacja zaplanowanych celów poprzez staranne podliczanie wszystkich poniesionych kosztów. Analiza wydatków pozwala na wyeliminowanie tych niepotrzebnych lub zbędnych. Budżet domowy możemy stworzyć w specjalnym programie, aplikacji lub w tradycyjny sposób – na papierze. Najlepiej skorzystać z najbardziej odpowiadającego nam sposobu, który będzie tym samym dla nas prosty i atrakcyjny. Jest to ważne ponieważ planowanie i realizacja budżetu domowego jest zajęciem wymagającym codziennej dyscypliny a przy tym jest dosyć żmudnym procesem.
Nagrodą za tą ciężką pracę jest stabilność i przewidywalność finansowa rodziny, a także w dłuższej perspektywie możliwość skorzystania z oszczędności w sposób jaki najbardziej lubimy.