środa, 03 kwiecień 2024 11:42

Działa już łódzki rower publiczny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Łódzki rower publiczny Łódzki rower publiczny fot: pixabay

We wtorek (2 kwietnia) w samo południe uruchomiony został Łódzki Rower Publiczny, będący trzecią edycją systemu, prowadzoną przez firmę Nextbike Polska. Pomimo niekorzystnej pogody, na ulicach Łodzi pojawiły się pierwsze osoby korzystające z jednośladów z charakterystycznym różowym logo systemu.

Procedura wypożyczenia

Aby wypożyczyć rower, konieczne jest zarejestrowanie się w systemie lub odświeżenie istniejącego konta w firmie Nextbike. W Łodzi istnieje już 148 tysięcy kont użytkowników. Następnie należy przypomnieć sobie PIN lub otrzymać nowy, podpiąć kartę płatniczą i przelać 10 zł na konto systemu. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji Nextbike, należy podejść do wybranego roweru, zeskanować kod QR znajdujący się z tyłu i zaakceptować wypożyczenie. Po zakończeniu jazdy, rower należy zwrócić, co potwierdza dźwięk "biiip". Należy także sprawdzić w aplikacji, czy zwrot odbył się prawidłowo.

Nowości i cennik

Nowością w systemie jest możliwość zostawienia roweru na deptaku Piotrkowskiej bez dodatkowych opłat, oraz w 30 wirtualnych stacjach na osiedlach, które jednak wiążą się z opłatą 15 zł. Za porzucenie roweru w innym miejscu niż wskazane lub wirtualne stacje grozi kara w wysokości 200 zł. Operator wprowadził nowy cennik, gdzie pierwsze 20 minut wypożyczenia są bezpłatne, kolejne 40 minut kosztują 4 zł, a trzecia i kolejna godzina - 10 zł. Osoby korzystające z migawki mają bezpłatne pierwsze pół godziny.

Rowery będą dostępne w Łodzi do końca listopada. Pomimo nowego operatora i cennika, Łódzki Rower Publiczny pozostaje wygodnym i popularnym środkiem transportu miejskiego dla mieszkańców i turystów.