środa, 16 wrzesień 2020 16:11

Jak znaleźć dobrą pomoc prawną w Polsce?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Renomowane kancelarie prawne Renomowane kancelarie prawne

Coraz częstsze zmiany w polskich przepisach prawnych i pogarszająca się sytuacja finansowa firm oraz prywatnych gospodarstw domowych sprawiają, że rośnie liczba ludzi poszukujących rzetelnej pomocy prawnej. Sytuacja dotyczy nie tylko Krakowa, Warszawy, Poznania czy innych dużych miast w Polsce, ale także mniejszych miejscowości, których mieszkańcy nierzadko nie wiedzą od czego zacząć szukanie wsparcia prawnego.

 

Skuteczna pomoc prawna - określenie potrzeb

Przed wyborem prawnika, adwokata czy radcy prawnego, który może służyć nam wsparciem w trudnej sytuacji należy najpierw ściśle określić, czego od takiej osoby oczekujemy. Wyznaczenie potrzeb jest tutaj kluczem do kolejnego etapu poszukiwań. Zupełnie innego specjalisty będzie wymagała pomoc dla zadłużonej firmy, która nie radzi sobie z realizowaniem spłaty długów wobec wierzycieli, a innego pomoc osobie, której bliscy ulegli wypadkowi z winy innego kierowca. Znaczące różnice w pomocy prawnej będą również między przedsiębiorcami, dużymi spółkami, prezesami firm a klientami indywidualnymi. W Polsce poszczególne działy prawa zajmują się zupełnie innymi kwestiami, dlatego przed wyborem prawnika należy na spokojnie usiąść i zastanowić się nad tym, z jakiej dziedziny prawnej jest nasz problem (prawo karne, cywilne, gospodarcze itd) i dopiero wtedy przystąpić do przejrzenia ofert odpowiednich dla naszego regionu kancelarii prawnych.

Cechy dobrej kancelarii prawnej

Wśród podstawowych cech wyróżniających dobrą kancelarię prawną należy wymienić: jej uczciwość, doświadczenie w branży, zatrudnianie specjalistów z różnych dziedzin prawa, indywidualne i uważne podejście do każdej sprawy oraz możliwość pochwalenia się dobrymi wynikami rozpraw uzyskiwanymi dla swoich klientów. Renomowane kancelarie prawne jak np. https://pgpw.pl, świadczą dla swoich klientów szereg porad i wsparcia prawnego z różnych zakresów postępowania i jednocześnie oddelegowują do nich specjalistów od konkretnych, czasem niszowych zakresów. Tu warto pamiętać, że kancelaria, w której jeden prawnik obsługuje wszystkie obszary prawa, może nie do końca być dobrym wyborem. Znacznie lepszym są te firmy, w których specjalista zajmuje się swoją "branżą" i w niej doskonali przy każdej kolejne sprawie.

Duże kancelarie prawne mogą pochwalić się obszarem praktyk z zakresu prawa gospodarczego (budowlanego i windykacyjnego), prawa spółek, cywilnego, karnego, upadłościowego ale i prawa pracy czy administracyjnego. Wszystkie te dziedziny są bardzo rozległe i obsługują je inni specjaliści, wykwalifikowani w swoich niszach. Wybierając dobrą kancelarię prawną warto zwrócić też uwagę na czas jej istnienia: dużo lepszą renomę mają tu biura o ugruntowanej pozycji i tysiącach przeprowadzonych spraw, niż zupełni "nowicjusze po studiach". Ważnym atutem biur prawniczych jest także możliwość skontaktowania się z nimi telefonicznie, przydzielenie konkretnej sprawie jednego, konkretnego prawnika oraz prowadzenie nie tylko porad prawnych na wysokim poziomie, ale i mediacji między spornymi stronami.