wtorek, 29 grudzień 2020 14:45

Umowa deweloperska – warto wiedzieć

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Na co uważać w umowie deweloperskiej Na co uważać w umowie deweloperskiej Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Ustawa deweloperska zobowiązała dewelopera i nabywcę do podpisania umowy w formie aktu notarialnego u notariusza. Nabywca z pewnością czuje się pewniej, gdy podpisuje dokument, który zabezpiecza go i umożliwia mu walkę w sądzie, gdy deweloper nie wywiąże się zapisanych w umowie zobowiązań.

 

Czym jest umowa deweloperska?

Tak naprawdę umowa deweloperska w takiej formie istnieje od 2011 roku. W momencie, gdy w życie weszła ustawa deweloperska na rynku nieruchomości sporo się pozmieniało. Na co uważać w umowie deweloperskiej w trakcie jej analizowania? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że umowa deweloperska stworzona została przez prawników dewelopera, którzy na pierwszym miejscu dbać będą o dobro dewelopera. Jeśli chcemy, by umowa była naszym zabezpieczeniem musimy o to zawalczyć.

Warto zatrudnić specjalistę, który pomoże rozszyfrować wszystkie wątpliwości dotyczące zapisów w umowie. Może być tak, że ważne dla nas informacje zostaną w niej pominięte, w takich sytuacjach powinniśmy domagać się poprawek.

Ważne informacje w umowie deweloperskiej

Każda umowa jest bardziej wiarygodna, gdy zawiera więcej danych i informacji o przedmiocie, którego dotyczy. Jako nabywca musimy mieć świadomość, że podpisujemy umowę, która zobowiązuje dewelopera do wykonania naszego przyszłego mieszkania w określonym standardzie. To bardzo ważne, by mieć świadomość o co tak naprawdę toczy się walka.

W umowie powinny znaleźć się informacje o każdym detalu, jaki dotyczy stanu deweloperskiego. To ułatwi późniejszy odbiór techniczny i pozwoli rozliczyć pracę dewelopera. Warto dopilnować, by w umowie zostały uwzględnione metraże, z których później będzie trzeba rozliczyć wykonawcę. Ważne jest także podanie konkretnych terminów, które związane są z oddaniem nieruchomości, najpierw do użytku, potem na czas odbioru technicznego, a na końcu terminu związanego z przeniesieniem własności. Bez powyższych zapisów nie ma sensu podpisywać umowy, ponieważ nie wnosi ona nic wartościowego.

Umowa deweloperska

Każda umowa deweloperska jest etapem, którego zwieńczeniem będzie podpisanie kolejnego aktu notarialnego, tzw. umowy przenoszącej własność. To bardzo ważne, by do przepisania własności doszło w określonym terminie. W innym wypadku w grę mogą wchodzić kary umowne, ponieważ umowa deweloperska posiada również zapisy związane z odsetkami lub karami, które można ponieść za postępowanie niezgodne z zapisami.

W trakcie podpisywania umowy deweloperskiej nabywca musi rozumieć wszystkie zawarte w niej informacje.