czwartek, 18 luty 2021 11:58

Konserwacja drewnianego domu: dlaczego jest potrzebna?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Domki drewniane całoroczne Domki drewniane całoroczne

Drewno jako materiał konstrukcyjny jest długowieczne. Jednak, aby mieć pewność, że ten naturalny surowiec będzie nam dobrze służy, trzeba go zrozumieć i nauczyć się dbać o jego strukturę.

 

Konserwacja domu z drewna to podstawa

Nie ma wątpliwości, że domy drewniane są piękne, przyjazne dla środowiska oraz w fantastyczny sposób zapewniają dobry stosunek jakości do ceny. Takie konstrukcje pozwalają stworzyć naturalną harmonię pomiędzy przyrodą, a człowiekiem. Czy budynki z drewna są trwałe? Odpowiedź brzmi tak. Drewniany dom może cieszyć się taką samą, jeśli nie większą długowiecznością niż standardowe konstrukcje z cegieł  ̶  ale trzeba zadbać w odpowiedni sposób o jego kondycję. W celu przedłużenia długowieczności domu z drewna należy wiedzieć jak przeprowadzać jego konserwację, żeby nie dopuścić do pojawienia się nieodwracalnych zniszczeń. Jak właściwie chronić nasz dom przed powstaniem takich zniszczeń? Oto kilka wskazówek:

  1. Chroń dom przed nadmiernym słońcem

Domki drewniane całoroczne, zwłaszcza w okresie letnim, są narażone na zbyt intensywne promienie UV. Nadmierne słońce jest kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Dlaczego? Ponieważ prowadzi do uszkodzenia komórek drewna, to natomiast skutkuje zniszczeniem włókna drewna, co w miarę upływu czasu przyczynia się do blaknięcia koloru. Co możemy zrobić, żeby chronić nasz dom przed słońcem? Dobrym sposobem jest zapewnienie cienia. Najprostszym rozwiązaniem jest sadzenie drzew wokół domu, lub jego wybudowanie w zalesionym miejscu.

  1. Wystrzegaj się wilgoci

Wilgoć to kolejny element, na który należy zwrócić uwagę. Drewno ulega zniszczeniu przez wodę jeśli poziom wilgotności materiału przez długi czas utrzymuje się powyżej 20%. To, natomiast prowadzi do gnicia drewna, osłabienia konstrukcji oraz rozpadania się drewna. Co więcej, pojawienie się pleśni lub zgnilizny ma szkodliwy wpływ na zdrowie mieszkańców. Jak sobie z tym poradzić? Najlepszym sposobem jest użycie sprawdzonego środka konserwującego  ̶ od niego zależy, jak dobrze utrzyma się drewno przy nadmiernej wilgoci.

  1. Nie pozwól drewnu wyschnąć

Warunki atmosferyczne zdecydowanie mają największy wpływ na kondycję drewnianego domu. Silny wiatr również ma niekorzystny wpływ na drewno. Drewniana konstrukcja narażona na zbyt mocne powiewy wiatru wysycha, a to z kolei powoduje powstawanie pęknięć, a także pojawienie się szpar. Jak temu zapobiec? W tym przypadku, konieczne jest posiadanie jakiegoś rodzaju osłony przed wiatrem. Po raz kolejny pomocne może okazać się sadzenie drzew wokół domu  ̶  zmniejszą one prędkość wiatru i uchronią budynek przed jego intensywnością.

  1. Uważaj na szkodniki

Drewno jako materiał naturalny jest narażone na zainteresowanie wielu szkodników. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim owady, takie jak: mrówki, termity, czy chrząszcze. Ci nieproszeni goście zagnieżdżające się w drewnie, powodując jego liczne uszkodzenia jak, na przykład, rozkład tego naturalnego surowca. Co możemy zrobić? Dobrym wyjściem z tej sytuacji jest upewnienie się, że wszelkie rośliny są posadzone co najmniej 3 metry od budynku. To zminimalizuje insektom dostęp do naszego drewnianego domu.

Drewno jest materiałe, który cechuje się bardzo dużą wytrzymałością, oczywiście o ile nie zapomnimy o jego prawidłowej konserwacji. Oprócz wystrzegania się tych bardzo szkodliwych elementów, należy również pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób dbać o strukturę drewna. Do pielęgnacji drewnianego domu zalicza się: mycie elewacji, usuwanie plam i przebarwień, malowanie, uszczelnianie rynien, czy impregnacja.