sobota, 26 marzec 2022 18:55

Jak będą kształtować się ceny materiałów budowlanych w najbliższym czasie?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
borga borga pixabay

Od kilku lat można zaobserwować dynamiczne zmiany na rynku inwestycji budowlanych. Pandemia koronawirusa, która wybuchła w 2020 roku, spowodowała skokowy wzrost cen materiałów wykorzystywanych przez deweloperów i firmy, które inwestują w rozbudowę swojej infrastruktury.

Zaostrzający się konflikt na Ukrainie również przyczynia się do utrzymania tego trendu. Dla inwestorów oznacza to dalsze utrwalanie się na wysokim poziomie cen m.in. profili zimnogiętych, blachy przemysłowej, płyt OSB oraz izolacji termicznej. Dlaczego ceny materiałów budowlanych rosną i jak będą kształtowały się w najbliższej przyszłości?

Co wpływa na wysoką cenę materiałów budowlanych?

Cena końcowa, jaką płaci odbiorca, to rezultat współistnienia wielu czynników, które wzajemnie są od siebie zależne. Zmiana jednego z nich wpływa na cały obraz rynku, dlatego ceny profili technicznych oraz innych komponentów kształtują się dynamicznie. Które z przyczyn są najistotniejsze?

Relacja popytu i podaży

Podczas pandemii wirusa SARS-CoV-2, a także teraz, w obliczu trwającego niedaleko konfliktu zbrojnego, możliwości produkcyjne firm budowlanych ulegają redukcji. Wynika to ze zmniejszonych mocy przerobowych (urlopy, zwolnienia lekarskie i kwarantanny pracowników), ale także problemów z tranzytem towarów przez granicę.

Jednocześnie przy spadku podaży wzrasta popyt. W obliczu braku atrakcyjnych alternatyw dla oszczędzania pieniędzy i słabnącego złotego nieruchomości wydają się jedną z najbardziej opłacalnych opcji. Dlatego wiele osób fizycznych, ale także firm inwestuje w trwałe aktywa w postaci domów, mieszkań czy zakładów produkcyjnych.

Rosnąca inflacja i działania Rady Polityki Pieniężnej

Kolejnym czynnikiem, jaki ma wpływ na cenę wszystkich towarów, nie tylko tych budowlanych, jest inflacja. W Polsce rośnie ona konsekwentnie od lat, co przekłada się na spadek realnej wartości pieniądza. Aby więc utrzymać dotychczasowy poziom obrotów, firmy muszą stopniowo podnosić ceny.

W kontekście cen nie bez znaczenia są również bieżące działania Rady Polityki Pieniężnej. Wykorzystując jeden z typowych mechanizmów do walki z inflacją, czyli podniesienie stóp procentowych, państwo stara się zahamować tempo spadku wartości krajowej waluty.

Choć długofalowo wzmocnienie złotego przyniesie zysk, podniesienie stóp procentowych w praktyce oznacza m.in. większe raty kredytów, leasingów i pożyczek oraz utrudnioną dostępność tych form wsparcia. Aby zrekompensować zwiększone koszty działalności, firmy produkujące materiały budowlane chętniej przenoszą dodatkowe obciążenie na kupującego.

Większe koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Na wzrost cen przekłada się wdrożenie nowych zasad rozliczeń podatkowych, tzw. Polski Ład, a także podniesienie opłat za energię elektryczną i gaz dla przedsiębiorców nawet o kilkaset procent. Gwałtowny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej wymusza na wielu firmach zmianę polityki cenowej.

Pracownicy coraz częściej domagają się podwyżek, aby nadążyć za inflacją widoczną nawet w zwykłych, osiedlowych sklepach. Wzrost wynagrodzenia netto to dla pracodawcy dodatkowy ciężar w postaci wyższego podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Jak wygląda prognoza cen stali?

Zapotrzebowanie Polski na stal znacząco przekracza możliwości produkcyjne rodzimych hut, dlatego duża część surowca do produkcji profili zimnogiętych jest importowana głównie z krajów Europy Wschodniej (m.in. Rosja, Białoruś, Ukraina) oraz Chin.

Wstrzymanie dostaw w związku z wojną rosyjsko-ukraińską przekłada się m.in. na zaburzenie procesów produkcyjnych oraz łańcuchów dostaw. Już teraz widać gwałtowne podwyżki w hutach i hurtowniach, ale prognozy są jeszcze mniej optymistyczne. Ekonomiści szacują, że cena jednego kilograma konstrukcji stalowej, jak profil Z lub profil C, może osiągnąć nawet 6–7 zł. To skok o kilkadziesiąt procent względem cen sprzed kilku miesięcy.

Zmiana cen stali dotyka wiele gałęzi przemysłu. Ze wzrostem kosztów musi liczyć się branża:

  • budowlana,
  • rolnicza,
  • AGD/RTV,
  • motoryzacyjna.

Prognozy dotyczące materiałów budowlanych nie są wprawdzie krzepiące, ale mimo to specjaliści od oszczędzania podkreślają, że z rozpoczęciem realizacji inwestycji budowlanych nie warto zwlekać. Inflacja sprawia, że oszczędności w postaci finansów tracą praktycznie z dnia na dzień, a rozpoczęcie procesu budowlanego pozwoli je „zamrozić” i spokojnie planować dalsze kroki, monitorując sytuację na rynku w oczekiwaniu na ustabilizowanie sytuacji finansowej i gospodarczej.

Jeżeli szukasz sprawdzonego partnera do współpracy, zajrzyj na stronę. Znajdziesz tam bogatą ofertę profili zimnogiętych: zetowników, ceowników, esowników, a także możliwość zaprojektowania profili według oczekiwań klienta.

Poznaj firmę Borga i odkryj siłę szwedzkiej stali!