Agregat malarski - co to jest? Do czego służy agregat malarski?
Agregaty malarskie to maszyny do malowania natryskowego wykorzystywane przede wszystkim przy pracach remontowych i wykończeniowych. Służy zarówno do prac wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Użycie agregatu gwarantuje precyzyjne, równomierne pokrycie całej powierzchni farbą. Agregaty cechują się większą dokładnością niż tradycyjne pędzle czy wałki malarskie. Znacznie również usprawniają i przyśpieszają prace oraz pozwalają zaoszczędzić energię, potrzebną do wykonania tej samej pracy tradycyjnymi narzędziami. Agregatu malarskiego można użyć także do bielenia ścian i sufitów wapnem. Taki zabieg wykonuje się zazwyczaj w dużych pomieszczeniach gospodarczych i magazynach. Bielenie działa dezynfekująco, niszcząc pasożyty i elementy chorobotwórcze. Sprawdzi się także podczas lakierowania niewielkich powierzchni (np. ram okien lub drzwi) oraz renowacji dachu pokrytego blachodachówką. Dzięki temu, że można używać go z różnymi preparatami, ma zastosowanie nie tylko przy pracach remontowych, ale i gospodarczych.
Agregat malarski GRACO ULTRA MAX II- jak działają? Jaki agregat malarski wybrać?
Mechanizm działania agregatu malarskiego polega na pompowaniu i sprężaniu farby bez użycia powietrza. W dyszy maszyny znajduje się niewielki otwór, przez który przetłaczana jest farba pod wysokim ciśnieniem. To pozwala na rozpylenie farby strumieniem o kontrolowanej szerokości.
W zależności od naszych potrzeb do wyboru mamy wiele modeli agregatów. Agregaty hydrodynamiczne dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszym są agregaty malarskie tłokowe. Są bardziej wydajne. Zasila je silnik elektryczny, spalinowy lub sprężarka pneumatyczna. Zyskały popularność przede wszystkim w przemyśle metalowym. Cechują się dużą siłą ssącą, a dzięki specjalnej konstrukcji umożliwiają również podawanie gęstszej farby. Drugi rodzaj - agregaty malarskie membranowe - to rozwiązanie bardziej ekonomiczne, wykorzystywane w przemyśle i budownictwie. Są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze, a dzięki swoim rozmiarom i ciężarowi łatwo je transportować. Duża mobilność sprawia, że można wykorzystać je do malowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Są również mniej podatne na uszkodzenia, ponieważ posiadają prostszą budowę niż agregaty tłokowe.
Przy wyborze należy zatem zastanowić się, gdzie i w jakim celu będziemy używać agregatu malarskiego. Oferta maszyn dostępnych na rynku jest szeroka, dlatego z pewnością każdy znajdzie taki model, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania.