piątek, 20 maj 2022 16:23

Krótka historia doradztwa rolniczego w Polsce

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
doradztwo rolnicze doradztwo rolnicze pixabay

Jednym z sektorów gospodarki, który odgrywa niezwykle istotną rolę dla naszego kraju, jest rolnictwo. Ogromny wpływ na taki stan rzeczy miało i wciąż ma tak zwane doradztwo rolnicze.

Warto więc zapoznać się z jego historią znacznie bliżej niż dotychczas. Zaprezentujemy więc teraz, jak kształtowało się doradztwo rolnicze w Polsce na przestrzeni lat i dlaczego może ono być driverem rozwoju wielu gałęzi gospodarki.

Początki dotyczą okresu międzywojennego

Żeby znaleźć prawdziwe zarzewie, musimy cofnąć się aż do okresu międzywojennego. To właśnie wtedy miał miejsce okres agronomii społecznej, czyli specjalnego ruchu społeczno-oświatowego. On w bardzo dużej mierze przyczynił się do powstania doradztwa rolniczego w Polsce i pierwszych szkoleń z zakresu nowych technologii upraw oraz hodowli.

Tworzenie pierwszych zaawansowanych ośrodków

Następnym ważnym etapem w historii doradztwa rolniczego w naszym kraju było powstanie specjalnych ośrodków. Wydarzenie to miało miejsce w 1961 roku. Zajmowały się one głównie rozwojem technicznym w tym sektorze gospodarki. Większe znaczenie zaczęto także przykładać do aspektów nie tylko teoretycznych, ale również praktycznych. Takie ośrodki znajdowały się tuż przy wyższych szkołach rolniczych. Co jednak ciekawe, kilka lat później – w 1967 roku – przekształcono je w zakłady upowszechniania postępu w rolnictwie.

1975 rok – jedna z najważniejszych dat polskiego rolnictwa

Wyżej wspomniany zakłady upowszechniania postępu w rolnictwie także nie utrzymały się zbyt długo w pierwotnej formie. W 1975 roku zmieniły one swoją nazwę na katedry doradztwa rolniczego. Wtedy również wprowadzono przedmiot o tej samej nazwie – doradztwo rolnicze. Był to kamień milowy do rozwoju polskiego rolnictwa.

Rozwój trwający aż do dzisiaj

Przez kolejne dziesiątki lat cały rolniczy sektor gospodarki przeżywał istny rozkwit. Gospodarstwa nieprawdopodobnie rozrosły się, coraz więcej podmiotów weszło na rynek, zaczęto też korzystać z bardziej zaawansowanych narzędzi, a przede wszystkim zdecydowanie zwiększył się poziom wiedzy. Olbrzymia w tym zasługa doradztwa rolniczego. To właśnie dzięki niemu zyskano świadomość o takich tematach jak ekologia, czy w węższym ujęciu ochrona środowiska naturalnego. Również dziś rolnicy mogą korzystać z fachowego doradztwa, zapewnianego przez uprawnione podmioty.