A inwestowanie zdecydowanie nie jest dla wszystkich. Dla wszystkich nie znaczy jednak dla nikogo. Jeśli jesteś jednym z tych osób, inwestowanie może się dla Ciebie okazać najlepszą opcją pomnażania majątku!
1. Urodzony ryzykant-analityk
Ryzykanci nie boją się inwestować, ponieważ nie boją się stracić pieniędzy. Rozumieją, że tylko duże ryzyko przyniesie im duże zyski. Nie są jednak lekkomyślni, przed podjęciem kolejnej dużej inwestycji zawsze dokładnie sprawdzają, na czym miałaby polegać i jakie są szanse jej powodzenia. Regularnie sprawdza też rynek i dowiaduje się o nowościach na giełdzie. Rzadko wycofuje się z rozpoczętych już inwestycji, jest raczej kapitanem, który idzie na dno ze swoim statkiem, ale zawsze jest na to przygotowany i ma plan B. Ryzykanci często decydują się na szalone kroki, które przynoszą im spory dochód.
2. Ze stałym sporym dochodem
Jeśli masz stałe zatrudnienie, które przynosi Ci dochód znacznie większy, niż jesteś w stanie wydać na życie, a oszczędzanie zdecydowanie Cię nie satysfakcjonuje, inwestycje są dla Ciebie. Osoby ze sporym stałym dochodem rzadko decydują się na ryzykowne i niepewne inwestycje, wolą stawiać na obligacje i nieruchomości. To bardzo pewne inwestycje, które są dla nich zadowalające i prawie zawsze się zwracają. Osoby takie nie są sobie bowiem w stanie pozwolić na znaczny upadek finansowym dlatego zawsze ostrożnie wybierają, w co następnym razem zainwestują.
3. Wolny od kredytów
Osoby wolne od kredytów, a czasami wręcz ich przeciwnicy nie mają żadnych zadłużeń, które utrudniają inwestowanie. Dzięki takiej finansowej wolności mogą sobie pozwolić na utratę odrobiny swoich aktywów, a ich sytuacja życiowa się nie pogorszy. Bardzo często są to osoby z dużym stałym dochodem, ale nie zawsze. Wolni od kredytów są skłonni inwestować więcej i bardziej ryzykownie, ale rzadziej. Unikają całkowicie niepewnych inwestycji i trzymają się z dala od osób oferujących im szemrane współpracę. Stawiają w stu procentach na samodzielność.
4. Ze sporym spadkiem
Jeśli właśnie odziedziczyłeś coś w spadku albo otrzymałeś spora darowiznę, nie trzymaj tej kwoty na koncie. Pieniądze muszą na siebie zarabiać, w przeciwnym razie zje je inflacja. Osoby ze spadkiem, które chcą inwestować, dzielą się na dwie grupy. Pierwsza jest gotowa na ryzyko i nie obawia się straty odziedziczonych pieniędzy, druga podchodzi do sprawy ostrożnie i dokładnie wszystko planuje, inwestując w kilka różnych projektów tak, aby przynajmniej część pieniędzy była bezpieczna. Oba sposoby mogą na dłuższą metę okazać się skuteczne, ale jeśli to twoje początki z inwestowaniem, postaw na tę drugą metodę.
5. Przedsiębiorca
Tak, przedsiębiorcy też inwestują i często robią to bardzo dobrze. Przedsiębiorca, który może sobie pozwolić na duże inwestycje odniósł już swój życiowy sukces i pnie się wyżej po drabinie społecznego prestiżu. Aby przedsiębiorstwo dobrze się rozwijało, należy w nie inwestować cały czas. Małe inwestycje podejmuje każda osoba zaczynająca swój własny biznes i to właśnie w niego inwestuje. Nowe narzędzia i know how są zawsze potrzebne, zwłaszcza, gdy praca wre. Jeśli jesteś przedsiębiorcą koniecznie zainwestuj w swój biznes. Jeśli przestaniesz to robić, z czasem twoje usługi i produkty staną się przestarzałe i zaczniesz tracić klientów.