piątek, 10 wrzesień 2021 18:55

Formy wtryskowe - narzędziownia Pawform

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Pawform Narzędziownia  Pawform Narzędziownia 

Firma Pawform istnieje na polskim rynku od ponad 10 lat. Swoją działalność rozpoczęła w 2006 roku od projektowania detali tworzyw sztucznych oraz konstrukcji tych detali. Głowna działalnością firmy dzisiaj jest budowa form wtryskowych. Firma świadczy pełny zakres, który jest związany z rozwojem oraz testowaniem nowych narządzi.

 

Zrealizowaliśmy bardzo wiele projektów, a dzięki temu posiadamy bardzo duże doświadczenie i wiedzę która wykorzystujemy w naszych projektach. W trakcie projektowania form wtryskowych  od samego początku jesteśmy w stanie zaplanować jak będzie wygadał nasz detal i jakie można zastosować rozwiązania pod katem budowy narzędzia, efektów wizualnych, jak punkt wtrysku wpłynie np.na deformację detalu.  Zanim zaczniemy jednak budowę formy wtryskowej czyli tzw. Wykonanie narzędzie musimy zaprojektować.  Typowy projekt konstrukcji formy wtryskowej obejmuje szereg założeń i analiz począwszy od opracowania koncepcji wizualnej  nowego wyrobu, stworzenie konstrukcji modelu 3D który jednocześnie będzie spełniał wymagania odnośnie funkcjonalności detalu. Należy założyć i zdefiniować pewne sposoby formowania detalu w gnieździe formującym, opracować założenia  do budowy formy wtryskowej, zrobić tzw. Utechnologicznienie geometrii detalu, przeprowadzić analizę symulacji  wtrysku w programie Moldex3D oraz na sam koniec wykonać prototypy.

Pawform oferuje wieloletnie doświadczenie w zakresie budowy form wtryskowych oraz co ważniejsze wdrożenie ich do produkcji. Na budowę formy wtryskowej składa się kilka elementów, które należy wykonać, aby wyprodukowane narzędzie nie posiadało wad i mogło pracować. W pierwszej kolejności należy opracować koncepcje formy wtryskowej, zdefiniować kilka założeń do samej budowy narzędzia. Bardzo kluczowe jest wykonanie raportu DFM, jest to tzw. Analiza moldflow, która wykonujemy w programie Moldex3D. Oczywista sprawa jest, aby konstrukcje formy zrobić przy uwzględnieniu  szczegółów projektu z klientem. Należy tez stworzyć harmonogram projektu, i raportować na bieżąco postępy w projekcie. W kolejnym korku wykonujemy formę, czekamy na próby  oraz ocenę jakościową detali. Kolejny etap to próby i wdrożenie formy wtryskowej do produkcji już w zakładzie klienta.

 

Kiedy projektujemy formy wtryskowe, musimy wiedzieć, że ten proces będzie realizowany etapami. Dzięki wprowadzeniu etapowości projektowania, jesteśmy w stanie bardziej kontrolować cały proces projektowy w efekcie omawiać z klientem założenia koncepcyjne. Założenia koncepcyjne mi.in punkt wtrysku, położenie wypychaczy, geometria układu chłodzenia.  Organizacja całego procesu projektowego zazwyczaj prowadzona jest przez dwóch konstruktorów. Konstruktor, który prowadzi prowadzi projekt jest w stałym kontakcie z klientem, ustala oraz definiuje najważniejsze założenia odnośnie koncepcji formy wtryskowej, sprawdza poszczególne etapy projektowania wykonane przez drugiego konstruktora, odpowiedzialnego za rzeczywisty proces projektowy.  Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych budowa nowych narządzi.

Pawform Narzędziownia 

Pawform konstrukcja form wtryskowych

Zapraszamy do współpracy!