niedziela, 08 listopad 2020 13:31

Jak efektywnie oszczędzać pieniądze?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
oszczędności oszczędności - Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Każdy do nich dąży i każdy chce ich mieć jak najwięcej. Często jednak jest niestety tak, że nawet ci ludzie, którzy zarabiają spore pieniądze, potrafią mieć ich na koncie niewiele, ponieważ wraz z uzyskiwaniem wyższych dochodów, skłaniają się ku trwonieniu gotówki i spełnianiu wszystkich swoich zachcianek.

Tylko najbogatsi wiedzą, że cały sekret tkwi w efektywnym oszczędzaniu. A tego akurat można się nauczyć. Oto kilka bezcennych porad, które każdy powinien wcielić w życie.

Prowadzenie osobistej księgowości

Bardzo dobrym pomysłem będzie założenie (i prowadzenie!) zeszytu wszystkich wydatków. Można go także utworzyć w programie komputerowym, by następnie wszystko tam na bieżąco notować. W pierwszym miesiącu nie należy zmieniać swoich przyzwyczajeń. Wydatki pozostają więc niezmienne, tyle że zapisuje się je w odpowiednich rubrykach, by po czterech tygodniach wszystko podsumować i zobaczyć, na czym straciło się najwięcej gotówki.

Wydatki można podzielić na stałe rachunki, opłaty za Internet czy telefon, zakupy spożywcze bądź drobne przyjemności. Taki zeszyt zdecydowanie ułatwia oszczędzanie. Gdy człowiek wie, że będzie musiał odnotować kupno nadprogramowego batonika czy gry komputerowej, od razu ma na to wszystko mniejszą ochotę i potrafi się powstrzymać od chwilowej zachcianki.

Jak nie wydawać głupio pieniędzy?

Oszczędzanie ściśle łączy się również z umiejętnym robieniem zakupów. Często jest bowiem tak, że ludzie dla własnej wygody chodzą wyłącznie do tych sklepów, które mają w swojej najbliższej okolicy. A to jednak spory błąd. Najwyższe ceny można napotkać w osiedlowych sklepikach, dlatego do nich najlepiej w ogóle nie zaglądać, a zamiast tego robić zakupy w dużych hipermarketach. Te różnice tylko z pozoru wyglądają na niewielkie. W skali miesiąca potrafią już wynieść natomiast nawet kilkaset złotych. Warto też być na bieżąco z ofertami różnych sklepów i sprawdzać ich najnowsze gazetki, by dowiadywać się o promocjach. Ekonomiści radzą również, aby zakupy zawsze robić z listą. Do sklepów nie należy też chodzić z pustym żołądkiem, gdyż wtedy wzrasta ryzyko sięgnięcia po rzeczy, których nie miało się w planach kupować.

Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą wydaje swoje firmowe pieniądze na każdą zachciankę, którą można "wrzucić w koszty". Wszystko to po to aby nie zapłacić podatku do urzędu skarbowego. Większość tych wydatków jest totalnie bez sensu. Przykładowo w wielu branżach zamiast "inwestować" w stworzenie własnej strony internetowej wystarczy nam stworzenie strony na Facebooku. Koniecznie przeczytaj artykuł czy warto założyć fanpage na Facebooku serwisu Buzzup.pl. Zapłata podatku wcale nie jest taka zła, lepiej oddać część przychodu niż przeznaczyć go na nasze zachcianki. 

Skup się za zwiększaniu przychodu

Oczywiście aby oszczędzać pieniądze, trzeba je po prostu mieć, dlatego warto też skupić się na pomnażaniu posiadanego budżetu. W dzisiejszych czasach mało kto potrafi dorobić się pokaźnych sumek w ramach standardowej pracy na etacie. Warto więc poszukać jakichś dodatkowych źródeł dochodów. Jednym z nich może być chociażby własna działalność gospodarcza.