czwartek, 08 październik 2020 09:57

Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Biuro rachunkowe Biuro rachunkowe

Wybór pierwszego biura rachunkowego, z którego usług przy comiesięcznym rozliczaniu podatków będzie korzystała firma, nigdy nie jest prosty. Jak upewnić się czy wybrane biuro rzeczywiście rzetelnie rozlicza podatki i poza samą obsługą faktur, będzie również służyło wsparciem co do minimalizowania kosztów firmy?

Na jakie ważne czynniki zwrócić uwagę podpisując z danym biurem umowę o długofalowej współpracy?

Trzy pierwsze kroki przy ocenie biura rachunkowego

Doświadczenie. Absolutnie podstawową rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze biura rachunkowego jest jego doświadczenie. Im dłużej dana księgowość działa na rynku tym lepiej. Dlaczego? Powodów jest kilka, ale najważniejszym z nich jest świadomość, że istniejące od lat biura rachunkowe mają stałych klientów, którzy zaufali im w całym tym okresie. To świadczy o dobrym stanie monitorowania nowości podatkowych przez dane biuro i upewnia klientów, że stanie ono na wysokości zadania nawet przy szybko zmieniającym się prawie. Biura rachunkowe jak np. https://cube-account.pl prowadzące swoją działalność od lat zatrudniają również najlepszych ekspertów od księgowości.

Rekomendacje klientów. Kluczową kwestią przy wyborze biura jest upewnienie się co do pozytywnych opinii, jakie na jego temat mają inni jego klienci. Tu warto nie tylko sprawdzić opinie w internecie, ale również zapytać o nie wprost lokalnych właścicieli innych firm, którzy z usług obserwowanego przez nas biura korzystają

Cena. Trzecim krokiem powinno być sprawdzenie ceny, jaką za miesięczną obsługę życzy sobie wybrane biuro. Każda z takich firm może mieć nieco inne zasady dotyczące regulowania płatności. Może to być stała, comiesięczna opłata na zasadzie abonamentu, jednorazowa opłata roczna lub nawet procent od przychodu danego klienta. Uważne skupienie się na cenniku pozwoli także uniknąć nieporozumień.

Zakres usług i możliwość ich poszerzenia

Różne biura rachunkowe świadczą dla swoich klientów różne zakresy usług. Może to być zarówno podstawowa opieka nad rozliczaniem zysków i kosztów (obsługa faktur), jak i obsługa zatrudnienia w firmie, rozliczanie PIT-ów pracowniczych czy kompleksowa, całościowa księgowość. Przed wyborem biura warto wejść na jego stronę internetową i w zakładce oferta lub o firmie, np. tutaj https://cube-account.pl/o-firmie przejrzeć dokładnie cały zakres możliwego wsparcia. Na początku działania firmy nowi właściciele nie wiedzą często, czy rozwinie się ona tak mocno, że będzie im potrzebne naprawdę profesjonalne wsparcie księgowe, czy nie. Mimo tego, warto zostawić sobie furtkę na wypadek gdyby opieka rachunkowa miała się radykalnie zwiększyć. Jeśli wybrana księgowość poza ewidencjonowaniem dokumentów pomaga również np. opracować politykę prywatności firmy, przygotowuje sprawozdania finansowe na potrzeby różnych instytucji, opracowuje plan kont dostosowując go do polskiej sprawozdawczości a do tego reprezentuje klienta przed sądami itd, to znak, że jesteśmy w dobrym punkcie i na takie biuro rachunkowe zdecydowanie warto będzie zwrócić swoją uwagę.