Dla pracodawcy najatrakcyjniejszy kandydat to ten, który sukcesywnie podnosi swoje kwalifikacje i regularnie się doszkala. Oznacza to, że warto decydować się na studia podyplomowe, najlepiej takie, które są zbliżone do naszego dotychczasowego wykształcenia. Naturalnym wyborem po ekonomii wydają się być finanse i rachunkowość.
Finanse i rachunkowość jako uzupełnienie ekonomii
Zarówno ekonomia, jak i finanse i rachunkowość, to kierunki stricte ścisłe. Takich właśnie przedmiotów należy zatem spodziewać się w programie studiów. Ekonomia jest doskonałą bazą i nie ulega wątpliwości, że już po ukończeniu tego kierunku mamy szanse na znalezienie pracy. Niemniej jednak, dodatkowe kwalifikacje zwiększą nasze szanse na rynku i uczynią nas atrakcyjniejszymi w oczach pracodawców. Finanse i rachunkowość pozwolą nie tylko uzupełnić nam nabytą już wiedzę, ale również nauczyć się nowych rzeczy.
Kto najlepiej odnajdzie się na finansach i rachunkowości?
Na finanse i rachunkowość wybierają się osoby, którym nieobce są przedmioty ścisłe oraz analityczne myślenie. Liczne przedmioty ścisłe mogłyby bowiem przysporzyć wiele problemów umysłom typowo humanistycznym. Studentom tego kierunku zdecydowanie przyda się cierpliwość oraz umiejętność analitycznego myślenia.
Dobrze, jeśli nie mamy problemów z efektywną organizacją czasu i szybkim liczeniem – nikogo nie zdziwi chyba fakt, że finanse i rachunkowość to przede wszystkim matematyka i statystyka. Im bardziej interesują nas te zagadnienia, tym lepiej; wiele osób, które nie fascynują się matematyką i innymi przedmiotami ścisłymi, mogłoby uznać ten kierunek za zwyczajnie nudny.
Czego spodziewać się po ukończeniu finansów i rachunkowości?
Ofert pracy po ekonomii czy finansach i rachunkowości zdecydowanie nie brakuje. Warto jednak podkreślić, że nie będzie to praca w terenie, czego musimy być świadomi przed wyborem kierunku studiów. Po takim wykształceniu najprawdopodobniej będziemy pracować „za biurkiem”.
Zawodów, jakie będziemy mogli wykonywać, jest wiele. Jednym z przykładów jest doradztwo finansowe, które zapewnia nam pracę z klientem. Wówczas przyda nam się z całą pewnością cierpliwość oraz komunikatywność, a także umiejętność słuchania, która przełoży się na odpowiednie wykonywanie swojej pracy. Ważne jest również to, abyśmy potrafili odpowiednio przedstawić ofertę klientowi, tak, żeby bez problemu ją zrozumiał.
Doradztwo finansowe to jednak nie jedyna opcja po ukończeniu ekonomii oraz finansów i rachunkowości. Absolwenci tych kierunków znajdą zatrudnienie w bankach czy ubezpieczeniach, mogą zostać również specjalistami od księgowości, zarządzania finansami, czy auditingu.