Należy przede wszystkim wiedzieć, że kupno spółki może okazać się początkiem problemów, jeśli wybierzemy nieodpowiednią ofertę. Przykładowo spółka może być stroną pewnej umowy i ma do dotrzymania pewne zobowiązanie. Z drugiej strony może być zadłużona lub posiadać niezapłacone podatki czy składki ZUS.
Na jakie elementy ogłoszeń zwrócić uwagę?
Zwróć uwagę przede wszystkim na całokształt ogłoszenia na przykład czy jest napisane spójnie i wszystko szczegółowo jest opisane. Całkowicie puste ogłoszenie, które w treści zawierają jedynie „sprzedam spółkę” raczej nie zachęca do współpracy. Jeśli zaś masz szczegółowo wypisany zakres usług, rodzaj oferty, co dokładnie za spółkę możesz kupić i na jakich zasadach – możesz bez kontaktu i spotkań już na początku ocenić czy warto skontaktować się ze sprzedawcą.
W szczegółowych ogłoszeniach zwróć uwagę, czy sprzedawca informuje, że jest gotowy wpisać do aktu notarialnego poświadczenie o braku zobowiązań spółki, bycia stroną jakiejkolwiek umowy, czy posiada zaświadczenie z ZUS i Urzędu Skarbowego oraz, czy udostępnia bilans i inne rozliczenia finansowe spółki. Są to bardzo ważne informacje i wpisy do umowy, które mogą dać Ci pewność o rzetelności i uczciwości sprzedawcy oraz w razie ewentualnego ukrycia wad prawnych spółki czy zadłużenia, będziesz miał gwarancję, że nie Ty poniesiesz odpowiedzialność.
Kupować od osoby prywatnej czy firmy?
Bezpieczniejsze będzie bez wątpienia kupno spółki od firmy. Warto też zwrócić uwagę na jej historię. Spółka z dobrymi opiniami, działająca na rynku od wielu lat jest raczej bezpiecznym kontrahentem i nie dość, że masz większą pewność o czystej historii spółki i braku wad prawnych, to często firmy oferują dodatkowe usługi. Za klienta (oczywiście za dodatkową opłatą) mogą dokonać zmian prawnych, zmienić umowę spółki czy wprowadzić zmiany do PKD.
Kupno od osoby fizycznej może nieść za sobą pewne ryzyka, których lepiej uniknąć. Warto również wybrać taką firmę (lub osobę prywatną, jeśli od niej kupujesz spółkę), która w akcie notarialnym lub umowie sprzedaży spółki zapewnia, że jest jedynym jej właścicielem i w dodatku pierwszym. Kupno spółki z drugiej ręki niesie za sobą ogromne ryzyko. Poprzedni właściciel spółki odpowiada tylko za zadłużenie, błędy podatkowe i inne sprawy tylko za okres swojej działalności. Nie uzyskamy od niego odpowiedzialności za błędy jeszcze poprzedniego właściciela spółki.
Podsumowując, najbezpieczniejsze jest kupowanie spółek czystych, bez historii od firm, które długo istnieją na rynku. W ogłoszeniu zwróć również uwagę na ważne informacje, takie jak wpisanie do aktu notarialnego gwarancji o braku zobowiązań spółki, zadłużenia, bycia stroną umowy czy bycia pierwszym i jedynym właścicielem. Zorientuj się również, co nieco o tej firmie, czy długo istnieje na rynku i czy posiada zadowolonych klientów. Często już po samej stronie internetowej danej firmy, przejrzeniu opinii na jej temat możemy podjąć decyzję.