środa, 23 luty 2022 12:45

Jak nawiązać w stylizacji do lat 60? Doradzamy

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
czółenka na słupku czółenka na słupku pexels

ednym ze stałych trendów w modzie jest ten, który dotyczy ciągłej zmiany. Nie zawsze są to jednak zmiany innowacyjne, które wprowadzają nową jakość do stylu ubierania.

Zauważyć można również trend powracania do elementów retro z minionego stulecia. Ostatnio wzrosło zainteresowanie dodatkami czy ubiorami, jakie były popularne w latach sześćdziesiątych. W jaki sposób nawiązywać do trendów z tego okresu? Które elementy garderoby okażą się prawdziwym hitem, a które nie będą zbyt dobrze wyglądały połączone ze współczesnymi dodatkami? Doradzamy, jak skomponować najlepszą stylizację w stylu retro.

Co charakteryzowało stylizacje z lat sześćdziesiątych?

Najbardziej charakterystyczne dla stylu, który panował w latach sześćdziesiątych minionego stulecia, były soczyste kolory. To czas "dzieci kwiatów" - stylizacje składały się z elementów garderoby o barwach nasyconych, często dominowały nieoczywiste połączenia odcieni. Innym elementem charakterystycznym były szerokie spódnice i sukienki w długości do połowy łydki. Najczęściej zakładane do nich były czółenka na słupku w równie nasyconym odcieniu co reszta stylizacji. Lata sześćdziesiąte to również czas kiedy zaczynała się ponowna moda na proste spódnice nad kolano - często łączone z dopasowaną marynarką. Piękne, geometryczne i kolorowe wzory sprawiały, że każda kobieta czuła się jak prawdziwe "dziecko kwiat". Co więcej czółenka na słupku były obuwiem uniwersalnym, które łączyło się z każdym praktycznie typem odzieży. Były one zdecydowanie wygodniejsze od obuwia na szpilce, a co równie istotne pasowały do geometrycznych wzorów na reszcie stroju. Gdy chodzi o dodatki wylansowano wtedy modę na duże okulary przeciwsłoneczne i nietypowe nakrycia głowy: zarówno kapelusze, jak i chusty. Na koniec dekady zaczęły pojawiać się flagowe spodnie w stylu hippie, czyli dzwony.

Jak połączyć stylizację nowoczesną z elementami trendów z lat sześćdziesiątych?

Aktualnie zmieniający się nurt w modzie nie zakłada, że wszystkie elementy z lat sześćdziesiątych powrócą do łask i będziemy po prostu kopiować tamte stylizacje. Aktualnie chodzi o umiejętne połączenie zarówno nowoczesnych ubrań, jak i dodatków retro. Z pewnością spódnice mini czy nasycone kolory mogą się sprawdzić w nowoczesnych stylizacjach, oczywiście jako jeden z elementów. Również dodatki, takie jak czółenka na słupku czy duże okulary przeciwsłoneczne mogą być wspaniałym elementem stylizacji utrzymanej w stylu retro. Należy zachować umiar gdy chodzi o włączanie takich akcentów, aby nie przesadzić i nie zmienić ubrania w groteskową plątaninę stylów.

Trendy retro w ubiorze - gdzie szukać odpowiednich ubrań i dodatków?

Sieciowe sklepy odzieżowe prześcigają się w nawiązywaniu do najnowszych trendów odzieżowych. Nie zawsze jednak trzeba właśnie tam dokonywać zakupu ubrań w stylu retro. Czasem wystarczy poprosić mamę czy nawet babcię, a znajdzie ona w zakamarkach swoje ubrania z tamtych lat. Będzie to nie tylko okazja do zdobycia autentycznych elementów retro, ale również do rozmowy z bliskimi i wspominania minionych czasów.