Niestety w szalowaniu również zdarzają się błędy. Warto dowiedzieć się, czego unikać, żeby nie dopuścić do niebezpiecznych sytuacji.
Przede wszystkim, trzeba poprawnie ocenić grunt w miejscu prac. Absolutną podstawą jest określenie parcia gruntu. Trzeba wziąć pod uwagę głębokość wykopu, warunki glebowe (ustalone na podstawie raportu), poziom wody gruntowej, obciążenia wynikające z ruchu drogowego lub okolicznych budynków oraz długość i średnicę rur np. jeśli prace obejmują budowę lub naprawę instalacji gazowych czy wodno-kanalizacyjnych.
Parcie gruntu oczywiście rośnie wraz z głębokością wykopu. Właśnie dlatego, szalunki są dostępne w wielu wariantach dostosowanych do wykopów o różnej wielkości. Wykorzystuje się boksy szalunkowe, komory dylowe oraz obudowy słupowe. Konieczne jest też wzięcie pod uwagę szerokości wykopu, która zazwyczaj jest związana głównie ze średnicą rur. To od tego parametru zależą rozmieszczenie rozpór oraz długość płyt używanych w szalunkach. Trzeba wziąć pod uwagę obciążenie systemu, ponieważ parcie gruntu na metr kwadratowy jest miarą wytrzymałości wymaganej od szalunku. Na szczęście inwestor może zaoszczędzić sobie wiele wysiłku, nawet jeśli potrzebuje wielu systemów o dużej wytrzymałości. Dzieje się tak, ponieważ dostępny jest wynajem szalunków.
Najczęstsze przyczyny awarii szalunków
Jeżeli szalunki zostaną źle dobrane, może dojść do ich wygięcia, uszkodzenia i potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. Gdy parcie gruntu okazuje się zbyt wysokie w stosunku do wytrzymałości płyty, zagrożone są maszyny, ale, co gorsza, również ludzie. Częstą przyczyną awarii jest oczywiście szukanie oszczędności tam, gdzie nie powinno się tego robić. Używanie szalunku na głębokości większej, niż jest do tego przeznaczony lub rezygnacja z niezbędnych nakładek, tworzą ogromne ryzyko uszkodzenia wspornikowego. Oszczędzanie na systemach szalunkowych jest nie tylko nierozsądne, ale też nieopłacalne. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia, roboty zostają opóźnione, co generuje dodatkowe koszty i problemy organizacyjne. Nie można też zapominać, że wymiana uszkodzonej płyty również kosztuje. Takich problemów można jednak łatwo uniknąć, ponieważ firmy oferujące wynajem szalunków zajmują się również profesjonalnym doradztwem. Specjalista doskonale wie, jak dobrać system do konkretnego wykopu, co pozwala inwestorowi uniknąć niebezpiecznych i kosztownych błędów.
System szalunkowy jest niezbędny podczas prac ziemnych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, jak poważne konsekwencje ma jego nieodpowiedni dobór. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z wiedzy fachowców oraz powstrzymać się od samodzielnych prób redukcji kosztów.