poniedziałek, 09 maj 2022 11:06

Barwa światła w poszczególnych pomieszczeniach - jak właściwie ją dobrać?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Azzardo Baroco Azzardo Baroco Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

W całym domu oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. Ma realny wpływ na codzienne samopoczucie, co sprawia, że może pozytywnie bądź negatywnie wpływać na nastrój.

Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagą na odpowiednio dobrane oświetlenie, które w każdym wnętrzu odgrywa nieco inną rolę. Istotnym czynnikiem, który jest bardzo ważny przy wyborze oświetlenia, jest temperatura barwowa, zwana potocznie barwą światła. Poniższe wskazówki pomogą Ci w doborze barwy światła, odpowiednio do poszczególnych pomieszczeń i ich przeznaczenia.

Temperatura barwowa - czym jest i jaką wybrać?

Temperatura barwowa to jeden z głównych czynników, jakimi należy kierować się przy wyborze oświetlenia. Barwa światła wyrażana jest w Kelwinach. Ze względu na tą jednostkę wyróżnia się następujące barwy światła:

  • światło ciepłe - temperatura barwowa nie przekracza 3500
  • światło neutralne - przedział pomiędzy 4000 K a 4500
  • światło chłodne - temperatura barwowa powyżej 4500 K

Temperatura barwowa - jaki ma wpływ na ludzki organizm?

Wybór odpowiedniej barwy światła jest bardzo ważny, dlatego że ma ona duży wpływ na codzienny nastrój, czy motywację do pracy. Światło zimne jest pomocne w koncentracji oraz pobudza mózg do działania. Dlatego też takie źródło światła doskonale sprawdzi się pomieszczeniach, w których należy się skupić, czy skoncentrować na konkretnym działaniu. Światło neutralne z kolei, lekko pobudza mózg, dlatego jest stosowane w mieszkaniach, domach, czy niekiedy w biurach. Warto wiedzieć, że taki rodzaj światła najbardziej odzwierciedla rzeczywiste barwy, czy wzory. Światło ciepłe, ze względu na niską temperaturę barwową, pomaga się odprężyć, czy zrelaksować. Takie źródło światła doskonale sprawdzi się w salonie, czy sypialni.

Odpowiednia barwa światła w pomieszczeniach - czym kierować się przy jej wyborze?

W poszczególnych pomieszczeniach sprawdzą się inne barwy światła. W ten sposób takie wnętrze będzie najbardziej funkcjonalne. W kuchni najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie neutralnej bądź zimnej barwy światła. Warto w tym pomieszczeniu zastosować kilka różnych źródeł światła, między innymi pod szafkami, czy nad stołem. W sypialni najlepszy rozwiązaniem jest zastosowanie ciepłej i neutralnej barwy światła, ze względu na to, że jest ona miejscem przeznaczonym do snu i relaksu. W salonie warto zadbać o kilka, różnych źródeł światła, gdyż pomieszczenie to pełni kilka funkcji. W łazience z kolei- najlepiej sprawdzi się neutralna i ciepła barwa światła w strefie wyznaczonej do kąpieli, natomiast w okolicy lustra- zimna.

Barwa światła jest istotnym czynnikiem, jakim należy kierować się przy wyborze oświetlenia. W sklepie Kolory Światła znajdziesz szeroki wybór lamp, takich jak: Azzardo Baroco, czy Aqform Pet. Takie rozwiązania doskonale sprawdzą się do różnych pomieszczeń. Co więcej, w niektórych wnętrzach, warto umieścić lampy o różnej barwie światła. Najważniejszym kryterium, jakim należy kierować się przy wyborze barwy światła, jest przeznaczenie danego wnętrza i jego funkcje.