poniedziałek, 29 listopad 2021 15:30

Wybór bawełny do szycia

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
bawełna do szycia bawełna do szycia pixabay

Bawełna jest najpospolitszą tkaniną, ale ma swój niezwykły urok. W przemyśle odzieżowym ponad 50% ubrań jest wykonanych z włókien bawełnianych.

Bluzki, sukienki, spódnice, żakiety, spodnie, szale, prawie każde ubranie możesz uszyć z bawełny.

I pewnie wiesz już wszystko, co jest potrzebne do szycia. Można by więc pomyśleć, że ten artykuł o szyciu bawełnianą tkaniną jest zbędny.

Możesz być zaskoczony, bo kupowanie bawełny nie jest takie proste.

Jeśli masz najlepszy materiał, Twoja praca przy szyciu będzie prosta, ale jeśli w sklepie poprosisz po prostu o „bawełnę”, to znaczy, że przeczytanie tego artykułu może Ci się przydać.

Obecnie dostępnych jest kilkaset rodzajów tkanin bawełnianych do produkcji ubrań i innych rzeczy.

Bawełna może być tkana lub dziana. Dwa popularne rodzaje splotów w tkaninach bawełnianych to splot płócienny i splot skośny.

Najważniejszymi rzeczami, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie bawełny, są liczba nici i waga tkaniny.

Zazwyczaj oznaczenie dużej liczby nici świadczy o wysokiej jakości tkaniny.

Będzie gęsto tkana i miękka.

Ale są bawełny oznaczone jako bardzo dużo wątków, a okazuje się, że są bardzo szorstkie w dotyku. Dlatego etykietę o bardzo dużej liczbie wątków należy traktować ostrożnie.

Po prostu sprawdź splot tkaniny, którą masz. Czy jest ściśle tkany nawet z gładkiej przędzy? Jeśli to co chcesz uszyć nie wymaga luźnej bawełny, ściśle tkana tkanina bawełniana jest lepsza i jest miękka w dotyku.

Sprawdź, czy nie ma skrobi – po prostu zeskrob paznokciami po bawełnie lub sprawdź, czy tkanina ma luźny splot, ale wygląda na sztywną. Jeśli jest pudrowata, oznacza to, że dodaje się klejonkę, aby nadać jej wygląd, a to zmyje się przy pierwszym praniu, pozostawiając tkaninę wiotką.

W przypadku bawełny drukowanej w jasnych kolorach problemem jest rozmycie kolorów. Przetrzyj nadruk białą wilgotną szmatką i sprawdź, czy kolor nie schodzi.
Bawełna po zmieszaniu z włóknami poliestrowymi będzie się mechaciła. 100% bawełna zwykle nie mechaci się, więc jeśli uważasz, że tkanina wykazuje wczesne oznaki mechacenia, zrezygnuj z zakupu, bo później będzie gorzej.

Istnieją różne gramatury bawełny od lekkiej do średniej do ciężkiej, a każda gramatura nadaje się do szycia różnych rzeczy. Kupowanie odpowiedniej bawełny zależy od celu projektu.

W dzisiejszych czasach, niektóre sklepy internetowe zapewniają możliwość zakupu próbek i sprawdzenia jakości bawełny, takim sklepem jest www.bawelna-tkaniny.pl.