wtorek, 02 marzec 2021 09:51

Oświetlenie awaryjne – dlaczego jest ono tak istotne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
pomiary oświetlenia awaryjnego pomiary oświetlenia awaryjnego pixabay

Światło elektryczne stało się dziś dla nas czymś całkowicie normalnym i powszechnym. Często bywa tak, że zapominamy nawet o instalacji świetlnej dopóki nie ulegnie ona większej awarii, ponieważ zapalanie światła jest obecnie codziennością.

Warto jednakże zauważyć, że powszechny dostęp do światła elektrycznego mamy dopiero od ponad 100 lat, zaś wcześniej człowiek musiał polegać na lampach naftowych. Bardzo dużym minusem elektrycznych źródeł światła jest ich awaryjność. Z tego powodu rzeczą obowiązkową w wielu budynkach jest instalacja oświetlenia awaryjnego.

Jak działa instalacja oświetlenia awaryjnego?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: w sali konferencyjnej wypełnionej po brzegi ludźmi, nagle wyłącza się światło. Sala ta ze względu ma bardzo małą ilość okien, aby projektory mogły lepiej działać, co minimalizuje praktycznie do zera wpadające do niej światło. Nagła przerwa w dostawie prądu sprawia, że wszystkie światła gasną, zaś ludzie obecni na sali wpadają w panikę i zaczynają się nawzajem tratować. Scenariuszy takich jak ten przedstawiony przed momentem było wiele, dlatego instalacja oświetlenia awaryjnego jest obecnie obowiązkowa wszędzie tam, gdzie przebywa duża ilość osób. Dzięki temu, nawet w awaryjnej sytuacji (takiej jak nagły brak prądu) nie nastaje całkowita ciemność i ludzie znajdujący się w danym budynku nie są zdezorientowani i nie wpadają tak łatwo w panikę. Warto podkreślić, że instalacja oświetlenia awaryjnego działa niezależnie od głównego zasilania, dlatego też nawet podczas awarii prądu, oświetlenie awaryjne jest sprawne i działa dzięki generatorom i agregatom.

Oświetlenie awaryjne, czyli światło prowadzące do wyjścia

Głównym celem instalacji oświetlenia awaryjnego jest podświetlenie drogi ewakuacyjnej i nakierowanie zdenerwowanych ludzi, aby podążali w odpowiednią stronę. Atak paniki w takim momencie może być wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ wówczas działają najbardziej pierwotne instynkty i ludzie tratują się nawzajem, nie patrząc na siebie. Dlatego też skuteczne nakierowanie ludzi na drogę ewakuacyjną podczas awarii głównego oświetlenia jest tak bardzo istotne. Co więcej, pomiary oświetlenia awaryjnego muszą być przeprowadzane regularnie i z najwyższą dokładnością, ponieważ od jakości i stanu oświetlenia awaryjnego zależy ludzkie życie.

W jaki sposób wykonywać pomiary oświetlenia awaryjnego?

Pomiary oświetlenia awaryjnego muszą być wykonywane przez zawodowców. Wielu laików zapytałoby się dlaczego, skoro dostępne są niedrogie luksometry. Otóż oświetlenie awaryjne musi być badanie za pomocą bardzo czułego luksometru, który pozwala na wykrycie nawet nieznacznych odchyleń od normy. Światło awaryjne powinno świecić z jasnością około 1lx. Regularne badanie oświetlenia awaryjnego jest niezwykle istotne ponieważ pozwala zapobiegać często tragicznej w skutkach panice i bardzo skutecznie usprawnia cały proces ewakuacji z danego budynku.

Oświetlenie awaryjne to podstawa bezpieczeństwa każdego budynku, dlatego też regularne jej kontrolowanie jest tak bardzo ważne i potrzebne.