Naukę podstaw analizy technicznej warto zacząć od określania trendów — spadkowego, wzrostowego oraz bocznego, na wykresach liniowych. Tego rodzaju wizualizacje ruchu cen są najprostsze do odczytania — znamy je jako popularne „szlaczki".
Następnie możemy zająć się bardziej zaawansowaną i jednocześnie najpopularniejszą reprezentacją rynku — świecami japońskimi.
Przyswojenie podstawowych mechanizmów działania świec, zależności między nimi oraz typowych formacji na pewno okaże się przydatne i pomoże nam w zyskaniu pewnej przewagi nad resztą inwestorów.
Obok wykresów świecowych i liniowych istnieją także te mniej popularne — co nie znaczy, że mniej przydatne — wykresy pokazujące jedynie zakres cen z pominięciem czasu, w którym nastąpił — po przyswojeniu podstawowych opcji, warto przetestować tego typu narzędzie.
Na tym nasze opcje się nie kończą, z łatwością możemy zyskać dostęp do egzotycznych interpretacji rynku, takie jak np. wykresy Renko. Chcąc przyswoić zasady analizy technicznej na Forex, należałoby jednak w pierwszej kolejności zapoznać się z wymienionymi wcześniej, fundamentalnymi dla niej narzędziami.