czwartek, 10 luty 2022 15:12

Płatności 3D secure – czym są?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
płatność online płatność online pixabay

Przy realizacji zakupów w sklepach internetowych konsumenci często wybierają kartę płatniczą jako preferowaną metodę finalizacji transakcji. Wiele platform sprzedażowych wymaga podania dodatkowego kodu wysyłanego na numer telefonu klienta. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polegają takie operacje.

 

Opis

3-D Secure stanowi opcję autoryzacji transakcji realizowanych bez fizycznego użycia karty. Metoda ta wykorzystywana jest przez organizacje płatnicze – Visa, MasterCard, American Exxpres i JCB. 3-D Secure pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa oraz zaufania klientów do transakcji online realizowanych przy użyciu kart debetowych lub kredytowych. Standard bazuje na identyfikacji użytkownika środka płatniczego przy zastosowaniu dodatkowego hasła wygenerowanego przez token lub wysyłanego SMS-em. Kombinacja znaków nie obowiązuje przy tym w ramach transakcji wykonywanych przy użyciu karty. Hasło nie jest zatem takie samo jak PIN. Wstępnej autoryzacji dokonuje bank. Po zatwierdzeniu transakcja zostaje przekazana do akceptacji. Odpowiedzialność za płatność online z wykorzystaniem 3-D Secure ponosi właściciel karty. Należy jednak zaznaczyć, że standard ten nie zawsze dobrze funkcjonuje. Właściciele karty 3-D Secure mogą bowiem w niektórych punktach dokonać transakcji bez użycia wyżej opisanej metody. Nie da się również wybrać standardu jako jedynej metody autoryzacji realizowanej przez bank.

3-D Secure w praktyce

Dodatkowe zabezpieczenie w procesie zakupowym nie jest uciążliwe dla klientów. Chcąc skorzystać z tej funkcji, wystarczy wejść na stronę internetową platformy sprzedażowej, akceptującej standard. Po wybraniu odpowiedniej metody płatności i wprowadzeniu danych karty należy zatwierdzić transakcję. Kilka sekund później na numer telefonu wysyłany jest jednorazowy kod, który trzeba wprowadzić w obrębie pustego pola widocznego na stronie sklepu internetowego. Po weryfikacji z konta bankowego zostaje pobrana należność.

Płatności w sklepach internetowych są zazwyczaj bezpieczne dla znajdujących się na rachunku środków. Należy jednak pamiętać, że 3-D secure nie gwarantuje optymalnej ochrony pieniędzy. Należy zatem zawsze zachować ostrożność przy robieniu zakupów.