piątek, 04 luty 2022 17:57

Dlaczego warto rozliczyć PIT 37 online?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Deklaracja PIT 37 Deklaracja PIT 37 pixabay

Rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej jest obowiązkowe. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary finansowej nakładane przez urząd skarbowy. Podatnicy mają określone terminy złożenia zeznania na temat przychodów opodatkowanych. Aby bez trudu ich dotrzymać, warto skorzystać z programu do PIT online.

 

  1. Kiedy trzeba rozliczyć PIT 37?
  2. Jakie informacje umieszcza się w deklaracji PIT?
  3. Jak szybko i poprawnie uzupełnić PIT?

Zaliczka na podatek dochodowy jest pobierana przez pracodawcę przez cały rok, jednak doroczne zeznanie PIT umożliwia odzyskania nadpłaty podatku. Jeśli zaliczki były za niskie, podatnik jest zobowiązany do dokonania ich dopłaty. Dzięki temu do urzędu skarbowego wpływa dokładnie tyle pieniędzy, ile powinno. Podatnik korzysta natomiast z ulg podatkowych i odzyskuje nadwyżkę zaliczek. Aby szybko i poprawnie rozliczyć PIT, warto uruchomić program do PIT online. Sprawdź, kiedy warto z niego skorzystać i dlaczego.

Kiedy trzeba rozliczyć PIT 37?

Rozliczenie PIT 37 odbywa się w terminach ściśle określonych w ustawie. Podatnicy muszą złożyć dokument w urzędzie skarbowym lub wysłać go przez Internet do 30 kwietnia kolejnego roku. Deklaracja PIT 37 złożona po tym terminie jest przyjmowana przez urząd, jednak podatnik powinien liczyć się z nałożeniem na niego kary finansowej.

Co ważne, pit 37 można złożyć za pośrednictwem płatnika, czyli pracodawcy, i wtedy to on odpowiada za dochowanie terminów rozliczenia z fiskusem. Nie zawsze można jednak rozliczyć zeznanie podatkowe w ten sposób, gdyż wiele osób osiąga dochody z dwóch źródeł.

Jakie informacje umieszcza się w deklaracji PIT?

W deklaracji PIT umieszczenie się informacje o wszystkich przychodach, które podlegają opodatkowaniu. Dotyczy to między innymi: przychodów ewidencjonowanych, zysków z tytułu działalności gospodarczej, stosunku pracy oraz z tytułu umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Najłatwiejsze jest rozliczenie deklaracji wyłącznie z jednego tytułu stosunku pracy, zawartej w oparciu o umowę o pracę. Jeśli w zeznaniu podatkowym umieszcza się dochody z większej liczby źródeł, konieczne jest wskazanie wysokości zaliczek na podatek wpłaconych z każdego z nich.

Na zeznaniu podatkowym podaje się wysokość: przychodów i dochodów z różnych źródeł, kosztów uzyskania przychodu, zaliczek na ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy. Na tej podstawie wylicza się wysokość należnego podatku i porównuje się ją z sumą pobranych zaliczek. Dodatkowo w przypadku prawa do ulg podatkowych, podatnik wykazuje je w formularzu PIT 0.

PIT 37

PIT 37

Na podstawie PIT 37 rozliczają się podatnicy, którzy osiągają przychody opodatkowane według skali podatkowej. Dotyczy to osób, których przychody są opodatkowane stawką w wysokości 17 i 32%. Osoby, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej lub ryczałtu, wypełniają inne, wskazane w ustawie formularze PIT. 

Jak szybko i poprawnie uzupełnić PIT?

PIT 37 online można uzupełnić za pomocą programu do PIT. Prosty w obsłudze kreator wskazuje, które dane z PIT 11 należy wpisać w konkretne pola na formularzu PIT 37. Dzięki temu w kilka minut uzupełnia się całe zeznanie bez popełniania jakichkolwiek błędów. Kreator umożliwia rozliczanie się samodzielnie lub wraz z małżonkiem, skorzystanie z ulgi na dzieci lub rehabilitacyjnej oraz przekazanie 1% podatku na dowolną organizację pożytku publicznego. Użytkownicy programu do rozliczania PIT mogą dodatkowo wygenerować deklarację do wysłania online lub wydrukować ją i złożyć osobiście we właściwym urzędzie skarbowym. W kreatorze można też stworzyć korektę zeznania, jeśli zajdzie taka potrzeba.