Nowe przepisy kładą nacisk na maksymalizację autokonsumpcji. Warto więc zainteresować się tematyką magazynów energii.
Takie rozwiązania nie są nowością na rynku. Magazyny energii dawniej były kojarzone głównie z instalacjami off-grid, które nie posiadają dostępu do sieci energetycznej. Właścicielom tego typu instalacji zależy na niezależności. Wyprodukowany w sezonie letnim nadmiar energii muszą więc przechować na czas, kiedy uzyski znacznie spadną. Obecnie coraz więcej mówi się jednak na temat wzrostu opłacalności posiadania magazynów energii, również przy instalacjach on-grid.
Kluczem do opłacalności fotowoltaiki jest odpowiedni projekt. W obliczu nowych zasad, tworzenie przewymiarowanej instalacji jest stratą pieniędzy. Warto zwrócić się do firmy Rawicom, montującej panele na terenie całej Polski oraz poza granicami. Specjaliści mają doświadczenie w projektowaniu i realizacji inwestycji, skrojonych na miarę potrzeb klientów indywidualnych i biznesowych.
Zmiany w fotowoltaice
Wiele mówi się na temat zmian, które wchodzą w życie już w kwietniu 2022 roku. Net-metering zostanie zastąpiony net-billingiem. Oznacza to, że nie będzie można magazynować nadwyżek energii u operatora. Prosumentom zaleca się więc zwiększenie autokonsumpcji. Można to zrobić np. poprzez zmianę kuchenki gazowej na płytę indukcyjną lub integrację fotowoltaiki z pompą ciepła, napędzaną za pomocą energii elektrycznej. Warto też zastanowić się nad montażem klimatyzacji, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych i coraz większych upałów w sezonie letnim.
Nie można pomijać opcji stworzenia magazynu energii. Warto jednak pamiętać, że montaż akumulatorów zwiększa koszt inwestycji, a co za tym idzie - przedłuża czas jej zwrotu. Rząd stara się rozwiązać problemy, wynikające ze zmiany sposobu rozliczania prosumentów. W 2022 roku przewidziane jest rozszerzenie programu Mój Prąd. Miałby on obejmować również dofinansowania do magazynów energii. Może więc okazać się, że stworzenie takiej instalacji fotowoltaicznej nie będzie aż tak dużym obciążeniem dla budżetu inwestora. Warto pamiętać, że specjaliści Rawicom udzielają wsparcia również w kwestiach formalnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zapytać ich o dostępne aktualne dofinansowania i warunki, które trzeba spełniać, żeby je otrzymać.
Branżę fotowoltaiczną czekają zmiany. Nie warto jednak z góry nastawiać się do nich negatywnie. Firmy zajmujące się fotowoltaiką już przystosowują się do nowego systemu, żeby oferować swoim klientom korzystne rozwiązania.