wtorek, 18 styczeń 2022 10:44

Wydarzenia i trendy w finansach i bankowości – podsumowanie 2021 roku i prognozy na 2022

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Jakie promocje bankowe Jakie promocje bankowe pixabay

Zbliża się końcówka 2021 roku, a więc okres wyciągania wniosków różnych specjalizacji. Również instytucje bankowe robią zestawienia mijającego roku a także snują plany działań na rok następny.

Warto nadmienić, że 2021 rok to zwiększone inwestycje w cyfrowe rozwiązania. W czasie pandemii coraz więcej konsumentów rezygnuje z wizyty w oddziale banku, korzysta z rozwiązań mobilnych. Także instytucje bankowe zostały zobligowane do zmiany metod udzielania usług jak np. sposób zakładania konta. Mijający rok okazał się również owocny w przypadku zakładania nowych instytucji, niektóre z kolei były wyparte z rynku. Zainteresowanie uzyskała w miarę świeża usługa odroczonej płatności wprowadzona przez banki tzw. BNPL. Jakie są prognozy na nadchodzący rok? Czy elektroniczna waluta taka jak złoty, dolar, euro zostanie wdrożona na rynek kryptowalut? Jakie promocje bankowe będą wprowadzone na najbliższy rok?

Zbliża się końcówka 2021 roku, a więc okres wyciągania wniosków różnych specjalizacji. Również instytucje bankowe robią zestawienia mijającego roku a także snują plany działań na rok następny. Warto nadmienić, że 2021 rok to zwiększone inwestycje w cyfrowe rozwiązania. W czasie pandemii coraz więcej konsumentów rezygnuje z wizyty w oddziale banku, korzysta z rozwiązań mobilnych. Także instytucje bankowe zostały zobligowane do zmiany metod udzielania usług jak np. sposób zakładania konta. Mijający rok okazał się również owocny w przypadku zakładania nowych instytucji, niektóre z kolei były wyparte z rynku. Zainteresowanie uzyskała w miarę świeża usługa odroczonej płatności wprowadzona przez banki tzw. BNPL. Jakie są prognozy na nadchodzący rok? Czy elektroniczna waluta taka jak złoty, dolar, euro zostanie wdrożona na rynek kryptowalut? Jakie promocje bankowe będą wprowadzone na najbliższy rok?

Blik jako jeden z najpopularniejszych metod płatności mobilnej

Bez wątpienia okres epidemii przyczynił się do istotnego wzrostu zainteresowania dokonywania płatności za pomocą telefonów takimi jak np. blik. Jest to rodzaj płatności, która w chwili obecnej przechodzi swoje najlepsze chwile. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak dużo konsumentów korzysta z tej metody płatności? Blik jest formą płatności mobilnej, która nie obliguje do dysponowania kart płatniczych. Potrzebny jest jedynie telefon z dostępem do aplikacji danego banku. Jest to wyjątkowo prosta i wygodna metoda robienia zakupów nie tylko przez internet, ale także w sklepach stacjonarnych. W chwili obecnej 6 banków wprowadziła na rynek nowość – płatności zbliżeniowe przy użyciu blika, co na pewno wkrótce będzie bardziej rozpowszechnione. Można uznać, że blik ma wiele zastosowań. Da się przy jego pomocy płacić przez internet, robić zakupy tradycyjnie, korzystać z bankomatów a także przelewać pieniądze na numer telefonu. Niedługo powszechne staną się również płatności zbliżeniowe. 

Wzrost zainteresowania płatnościami przy użyciu smartfonów

Wspominając płatności mobilnych nie można pominąć usługi takiej jak np. Google Pay. Bez wątpienia nie jest to nic nowego, ale teraz istotnie zwiększyło się zainteresowanie tą metodą płatności. Duża ilość kart płatniczych jest podłączonych do mobilnych aplikacji bankowych przez wzgląd na wyjątkową wygodę. Ten sposób nie wymaga noszenia przy sobie kart płatniczych, a jedynie telefon, który większość klientów nosi zawsze ze sobą. Banki coraz więcej produkują kart w wersji elektronicznej, niektóre planują całkowite odejście od klasycznych „plastików”.

Rozwój bankowości mobilnej jako istotny trend w bankowości 2021 roku

Następnym ważnym trendem zarejestrowanym w 2021 roku był wzrost liczby klientów korzystających z bankowości mobilnej. Wielu konsumentów przedkłada mobilną bankowość nad klasyczną internetową. Dużo osób korzysta tylko i wyłącznie z tego kanału zarządzając swoimi finansami. Banki proponują coraz to nowsze aplikacje, wyposażone w coraz więcej opcji. Ponadto ta metoda umożliwia prostszy dostęp do swojego konta.

Promocje oferowane przez banki – prognozy na 2022 rok

Ogólnie można powiedzieć, że banki niezbyt chętnie wprowadzają promocje bankowe, przez co poszukując korzystnych warunków należy być niezwykle ostrożnym i dokładnie przeanalizować czy są godne uwagi. Mimo wszystko zdarzają się propozycje, które należy rozważyć. W 2021 roku zmalało zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Oznacza to, że w 2022 roku instytucje bankowe zaczną ubieganie się o klienta organizując różnego rodzaju korzystne oferty. Spadek ilości wniosków o kredyty obserwowany jest systematycznie od marca 2021 roku. Zmniejszające się zainteresowanie kredytami przyczyniło się również do tego, że nowo powstałe banki nie oferują kredytów hipotecznych. Banki zajmujące się udzielaniem tego typu kredytów regularnie korygują oferowane stawki. Obecnie konsumenci mogą się rozejrzeć za korzystną ofertą kredytu hipotecznego, jednakże w nadchodzącym roku propozycje mogą być znacznie bardziej opłacalne. 

Najnowsze trendy w bankowości – kryptowaluty

Każdego roku na całym świecie obserwuje się zwiększone zainteresowanie kryptowalutami, które z całą pewnością mają wiele korzyści. Przykładem może być możliwość kontroli przepływu pieniądza. Z tego powodu często pojawiają się rozważania w zakresie wprowadzenia cyfrowej waluty, zarządzanej przez banki centralne. Obecnie Narodowy Bank Polski intensyfikuje prace nad wprowadzeniem cyfrowego złotego. Spekuluje się, że w następnym roku będzie miała miejsce dogłębna analiza potencjalnych efektów takich działań. Wówczas będzie można przejść do dalszych prac. Obecnie 56 banków centralnych zakończyło swoje analizy i przedstawiono wyniki. Banki centralne zamierzają udostępnienie kryptowalut dla przelewów wysokokwotowych, oraz dla płatności standardowych.