niedziela, 20 luty 2022 14:10

Obrzynarka do drewna i rębak hydrauliczny- jak je wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Obrzynarka do drewna Obrzynarka do drewna pixabay

Zarówno profesjonalne zakłady stolarskie jak i te, które zorganizowane są w garażu celem zaspokojenia własnych potrzeb, potrzebują odpowiedniego wyposażenia. Praca z drewnem jest niezwykle ciężka, a źle dobrane narzędzia mogą ją jeszcze bardziej uprzykrzyć.

Jednym z najbardziej funkcjonalnych przyrządów do obrabiania drewna stają się więc zarówno obrzynarka jak i rębak hydrauliczny. Niemniej jednak rynek oferuje wiele modeli i rodzajów tego typu narzędzi. Tak więc jak wybrać najlepsze z nich?

Zarówno profesjonalne zakłady stolarskie jak i te, które zorganizowane są w garażu celem zaspokojenia własnych potrzeb, potrzebują odpowiedniego wyposażenia. Praca z drewnem jest niezwykle ciężka, a źle dobrane narzędzia mogą ją jeszcze bardziej uprzykrzyć. Jednym z najbardziej funkcjonalnych przyrządów do obrabiania drewna stają się więc zarówno obrzynarka jak i rębak hydrauliczny. Niemniej jednak rynek oferuje wiele modeli i rodzajów tego typu narzędzi. Tak więc jak wybrać najlepsze z nich?

Obrzynarka do drewna- jaką kupić?

Obrzynarka do drewna jest jedną z najlepszych i najpotrzebniejszych maszyn, która towarzyszy codziennej pracy stolarza. Niemniej jednak na co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie, by działała ona maksymalnie wydajnie i bezawaryjnie? Otóż przede wszystkim urządzenie to trzeba dobrać odpowiednio do własnych potrzeb. Trzeba więc jasno określić w jakim przedziale ma ona robić deski, a także do czego te deski będą później wykorzystywane. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na minimalny i maksymalny rozstaw pił i zdecydować, które będą dla nas jak najbardziej odpowiednie. Nie można pominąć faktu, że solidna obrzynarka powinna być także maszyną dwustronną, a także posiadać duże i dobrze zaostrzone tarcze tnące. Jeśli będą one wykonane z niskiej jakości tworzywa, to konieczna będzie ich częsta wymiana, a to z kolei wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Pod uwagę należy również wziąć sama solidność pił, które zostały w maszynie zamontowane, a także to czy posiadają one możliwość stałego ostrzenia się. Uwzględniając powyższe parametry, znacznie zwiększamy swoje szanse na wybranie idealnego i dopasowanego do potrzeb urządzenia, by obróbka drewna stała się po prostu łatwiejsza.

Jak wybrać rębak hydrauliczny?

Rębak hydrauliczny, nazywany czasem łuparką do drewna, to kolejne niezbędne narzędzie w każdym zakładzie stolarskim, a także w każdym domu, w którym pali się drewnem w kominku. Obecnie na rynku panuje ogromny wybór tego typu urządzeń, więc wybór jednego z nich z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by rębak hydrauliczny świetnie radził sobie nie tylko ze starym, ale także i ze świeżym drewnem. Podczas zakupu koniecznie przyjrzyjmy się również sile rozłupywania, która w najbardziej zaawansowanych maszynach może wynosić nawet ponad 7 ton, co pozwoli na skuteczne i szybkie rozłupanie pnia o średnicy większej niż 25 centymetrów. By rąbanie drewna było procesem szybkim i przyjemnym, warto wziąć również pod uwagę szybkość silnika, który odpowiedzialny jest za rąbanie.