Karta debetowa – numer 1 na rynku bezgotówkowym
Jeśli chodzi o płatności kartą, istnieje wyraźny faworyt: karta debetowa. Prawie każdy obywatel Polski posiada taką kartę, która często nadal nazywana jest kartą bankomatową lub bankową. Można ją otrzymać z kas oszczędnościowych lub banków po otwarciu rachunku bieżącego. Kartą debetową możesz płacić bezgotówkowo i wypłacać pieniądze z bankomatów.
Warto podkreślić, że ten środek płatniczy różni się od karty kredytowej. Różnica polega przede wszystkim na sposobie obciążania rachunku. Wpłata lub wypłata kartą debetową zostaje odnotowana na rachunku natychmiast po dokonaniu transakcji. W przypadku karty kredytowej konto obciążane jest dopiero po określonym czasie, zwykle po miesiącu (bank najpierw udziela tzw. kredytu).
Rośnie popularność płatności bezgotówkowych
W ostatnim czasie można zaobserwować dynamiczny rozwój transakcji bezgotówkowych. Według wniosków z badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021”[1] przeprowadzonego przez WIB Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki i chętniej sięgają po inne formy płatności. Trend ten wzrósł wraz z pandemią Covid-19, która zwróciła większą uwagę na aspekty zdrowotne i ryzyko przeniesienia wirusa na banknotach lub monetach.
Wśród płatności bezgotówkowych najchętniej wybieranymi metodami są:
- karty płatnicze (55%),
- kody BLIK (35%)
- płatności internetowe realizowane np. przez system przelewów online Przelewy24 (32%).
Pomimo rosnącego zainteresowania obrotem bezgotówkowym wciąż brakuje miejsc z terminalami płatniczymi. Z kolei sprzedawcy internetowi obawiają się oszukańczych transakcji. Tymczasem płatność bezgotówkowa jest atrakcyjna nie tylko dla wielu kupujących, ale także dla handlowców. Oszczędzają oni na kosztach i kłopotach z transportem gotówki, która od razu trafia na ich konto. Ponadto zwiększają zainteresowanie klientów swoją ofertą.
Bezpieczeństwo płatności kartą debetową
Płatności bezgotówkowe są bezpieczne pod warunkiem, że zostaną zastosowane mechanizmy zabezpieczające transakcje kartowe. Może to być na przykład usługa 3D Secure, która generuje kod autoryzacyjny, który po otrzymaniu w wiadomości SMS, klient wpisuje w oknie przeglądarki. Autoryzacja płatności kartą debetową przez Internet może odbywać się także w aplikacji mobilnej za pomocą PIN-u lub odcisku palca.
Dobrą alternatywą, która chroni przed oszukańczymi transakcjami, jest udostępnienie płatności kartą debetową przez system szybkich przelewów np. https://www.przelewy24.pl/. Operatorzy płatności online gwarantują sprzedawcom liczne zabezpieczenia, które chronią przed ewentualnymi stratami.
Warto pamiętać, że zastosowanie odpowiednich metod autoryzacji karty debetowej zwiększa poczucie bezpieczeństwa także u klientów.