poniedziałek, 25 kwiecień 2022 17:05

Najciekawsze europejskie indeksy giełdowe

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
indeksy giełdowe w Europie indeksy giełdowe w Europie pixabay

Dla wielu średniozaawansowanych inwestorów giełdowych polski rynek jest zbyt wąski, zbyt ograniczony i za mało płyny. Ilość tzw. IPO, czyli debiutów nowych spółek w ciągu roku także nie jest duża.

Dlatego wielu inwestorów rozszerza swoje portfele o aktywa z innych europejskich rynków. Jeśli również planujecie taki krok z naszego artykułu dowiecie się jakie są największa giełdowe indeksy w Europie oraz jak na ich tle wypada warszawska GPW. Podpowiemy też z jakiej platformy warto skorzystać by zacząć handlować na europejskich giełdach.

Największe indeksy giełdowe w Europie

Na wielkość danego rynku giełdowego wpływają trzy bardzo istotne czynniki: ilość notowanych na nim spółek, łączna wartość ich kapitalizacji oraz łączna wartość obrotów na tym rynku w jednostce czasu. Wszystkie te parametry sprawiają, iż giełda ma wysoką płynność i przyciąga duże kapitały inwestorów, zarówno indywidualnych jak i instytucjonalnych.

Największą pod tym kątem giełdą w Europie jest London Stock Exchange. Jest to też jeden z najstarszych tego typu rynków w Europie. Niewiele ustępują jej giełdy z Niemiec i Hiszpanii. Frankfurt Stock Exchange to druga największa giełda w Europie, z indeksami takimi jak DAX, TecDAX czy MDAX. Podobnych rozmiarów jest też rynek NYSE Euronext, stanowiący sojusz giełd z Amsterdamu, Brukseli, Paryża i Lizbony. Europejskie zestawienie gigantów zamyka hiszpańska Madrid Stock Exchange. Ciekawe i obrazowe zestawienie największych europejskich giełd i ich odpowiedników z Ameryki i Azji przynosi ten artykuł.

GPW na tle rynków europejskich

Niestety wśród największych europejskich rynków nie znajdziemy warszawskiej giełdy (GPW). Chociaż dla rodzimych inwestorów jest ona bardzo ciekawa, znajdziemy na niej największe polskie spółki oraz kilka dużych IPO w ciągu roku to wypada ona dość średnio na tle największych giełd świata. Jak podaje World Federation of Exchanges łączna kapitalizacja GPW to zaledwie 0,6 bln zł. Podczas gdy amerykańska giełda NYSE to ok 82,8 mln zł, a największe europejskie indeksy to odpowiednio: LSE - 13,8 bln zł i Euronext – 19,2 bln zł.

Platforma z ekspozycją na całą Europę

Aby inwestować na największych europejskich giełdach wcale nie trzeba otwierać rachunku maklerskiego za granicą ani dysponować ogromnym kapitałem. Już niewielkie kwoty można inwestować za pomocą konta na jednej z umożliwiających to internetowych platform inwestycyjnych. Co więcej, najlepsze z nich dają możliwość otwarcia rachunku demo by bez ryzyka przetrenować swoje możliwości i wybrane strategie. Jeśli interesuje Ciebie takie rozwiązanie to czytaj więcej na stronie lidera tego rynku – firmy SaxoBank.