czwartek, 31 grudzień 2020 12:04

Analiza techniczna a fundamentalna - Moderna

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
akcje Moderny akcje Moderny

Koncerny farmaceutyczne dały okazję do zarobku tym, którzy na początku epidemii koronawirusa w Europie, zaryzykowali inwestycję w przysłowiowego "kota w worku" lub skrupulatnie analizowali sytuację na rynkach pod kątem napływających do nas informacji.

 

Młoda, bo założona ledwie w 2019 roku Moderna przez wiele miesięcy zbierała się do wzrostów, co w końcu skończyło się spektakularnym wybiciem.

Przyjrzyjmy się cenie akcji od strony technicznej, by nakreślić możliwe scenariusze. 

Nadchodząca korekta. 

Po tym, jak spodziewany wzrost na rynku Pfizera okazał się ledwie niewypałem, informacja o skuteczniejszym produkcie Moderny, na przestrzeni zaledwie kilku dni doprowadziła do wzrostu, którego nie powstydziłyby się rynki kryptowalut.

wzrost akcji Moderny

wzrost akcji Moderny

Tych, którzy swój kawałek tortu chcieliby dostać właśnie teraz, najprawdopodobniej czeka co najmniej rozczarowanie.

Potężna bańka cenowa obecnie znajduje się na poziomie, na którym według wskaźnika Heatmap Volume, zarejestrowano ponadprzeciętne ilości zleceń "sprzedaj" - oznaczone czerwonym prostokątem.

Inwestorzy, którzy na wzrosty czekali od tygodni lub nawet miesięcy, właśnie realizują zyski i wygląda na to, że cena szykuje się do sporej korekty.

Rola analizy technicznej na rynku Moderny jest jednak dość ograniczona — przynajmniej jeśli mowa o dłuższym dystansie, a w obecnej sytuacji uznaje się za niego przestrzeń zaledwie kilku tygodni.

Jeśli mimo wszystko przyglądamy się rynkowi z technicznego punktu widzenia, wciąż należy uważnie nasłuchiwać kolejnych (o ile takowe się pojawią) wiadomości. 
Tak czy inaczej — sytuacja jest już na tyle niebezpieczna, że kupno Moderny w najbliższym czasie nie powinno być w ogóle brane pod uwagę. 

Akcje spółki Moderna nie są jednak jedynymi, na których cenę wpływ wywarła obecna sytuacja ekonomiczna. 

Sprawdź także rynki takie jak Netflix, Lufthansa i wiele innych, które w niedalekiej przyszłości mogą dać inwestorom okazję do zarobku. 

Potencjalne cele - pozycja SELL. 


Realizacja zysków przez wielkich wygranych rynku może dodatkowo doprowadzić do coraz większej ilości zleceń SELL od traderów oczekujących korekty i lawinowych zamknięć transakcji BUY ze stratą — od uciekających z rynku w panice "spóźnialskich". 

W przypadku gry na spadek pierwszym celem może być najbliższy poziom wsparcia. 

Po jego osiągnięciu w najbliższych tygodniach można rozważać zamknięcie jedynie części pozycji i pozostawienie reszty, licząc na dalsze spadki — do następnego poziomu kluczowego. 

Moderna i to, co stało się z jej ceną, są przykładem skuteczności analizy fundamentalnej na długim dystansie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego sposobu analizowania rynków, wiarygodnym źródłem informacji jest ten artykuł