środa, 14 grudzień 2022 18:08

Czy muszę dać mojemu szefowi prezent na święta?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
voucher prezentowy voucher prezentowy pixabay

Co roku o tej porze dużo osób zastanawia się nad pytaniami o obchodzenie świąt w pracy. Czy powinieneś dać prezent swojemu szefowi? A co z twoimi współpracownikami? Jak bardzo obowiązkowa jest impreza świąteczna?

 

Podręcznik pracownika rzadko obejmuje te pytania, pozostawiając każdego z nas, aby dowiedzieć się tego samemu. Na szczęście, mamy odpowiedzi na twoje pytania poniżej.

Czy muszę darować prezenty dla szefa/szefowej?

Niektórzy ludzie to robią, ale najlepiej byłoby, gdyby tego nie robili. Etykieta mówi, że prezenty w pracy powinny spływać w dół, a nie w górę (co oznacza, że twój szef może dać ci prezent, ale nie należy oczekiwać, że pracownicy będą dawać prezenty swoim kierownikom). Ta zasada istnieje ze względu na dynamikę władzy. W przeciwnym razie pracownik mógłby czuć się zmuszony do kupowania prezentów dla menedżera, a to nie jest w porządku, aby menedżerowie czerpali korzyści z relacji w ten sposób.

Kartka świąteczna lub voucher prezentowy jest jednak jak najbardziej w porządku i byłoby pięknie, gdybyś zamieścił na niej informację o tym, jak bardzo doceniasz waszą współpracę.

Mój kolega w pracy daje mi co roku prezent - czy powinienem się odwzajemnić?

Niektórzy ludzie dają prezenty współpracownikom, a niektórzy nie, i nie trzeba czuć się zobowiązanym do przejścia na stronę obdarowywania, jeśli nie chcesz. Szczere "dziękuję" jest wszystkim, co jest wymagane. To powiedziawszy, jeśli czujesz się niezręcznie, nie odwzajemniając się czymś, karta z ciepłą notatką w środku jest przykładem dobrego zachowania się w takich sytuacjach.

Czy wypada dać mojemu internowi prezent?

Mały voucher na prezent to świetny prezent, jeśli wiesz, że twój intern lubi miejsce lub aktywności, dla którego jest ten voucher przeznaczony. Na szczęście z Katalogiem Prezentów nie musisz się martwić, że ludzie będą zirytowani otrzymaniem kart podarunkowych do restauracji, które istnieją tylko w innym mieście, lub na kawę, gdy piją tylko herbatę, lub inne dowody na to, że prezent został podarowany bez większego osobistego myślenia. Katalog Marzeń na pomysły na prezenty dla każdego.

A co ze zbiórką?

Jeśli w Twoim biurze trwa zbiórka pieniędzy na grupowy prezent dla kolegi z pracy, koledzy z ograniczeniami finansowymi mogą czuć się zaniepokojeni. Poczucie presji, by dać więcej niż mogą sobie pozwolić, może wywołać negatywne nastawienie, poczucie wykluczenia lub urazę.

Jeżeli członkowi zespołu urodzi się dziecko, trafi do szpitala lub doświadczy straty, wysłanie mu kosza owoców lub kwiatów od całego zespołu jest właściwe. Nigdy jednak nie naciskaj na kogoś, aby wniósł swój wkład, niezależnie od tego, jak bardzo wierzysz, że może sobie na to pozwolić. Ta sama zasada obowiązuje przy proszeniu pracowników o wpłaty na cele charytatywne.