poniedziałek, 26 wrzesień 2022 15:09

Co robi specjalista ds. controllingu?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
controlling kurs controlling kurs pixabay

W dzisiejszych czasach, na rynku pracy, powszechnie stosowany jest termin "specjalista ds...". Odnosi się go np. do specjalisty ds. marketingu czy Google Ads.

Rzadko jednak słyszymy o specjaliście ds. controllingu. Czym osoba zajmująca takie stanowisko się zajmuje? Jakie są jej obowiązki i zarobki? Te kwestie dziś wyjaśnimy, odpowiadając na tytułowe pytanie.

Co oznacza controlling?

Controlling, nierzadko spolszczany na "kontroling", to szeroko pojęta kontrola (pod nadzorem kontrolera finansów lub dyrektora finansowego) nad budżetem, finansami i wydatkami firmy. Ów praca to zazwyczaj samodzielne stanowisko w dziale firmy, nazywającym się kontroling.

Jak zostać specjalistą ds. controllingu?

Aby ubiegać się o tę posadę, powinien posiadać świadectwo ukończenia wykształcenia wyższego. Szczególnie przyda się dyplom z zakresu ekonomii, więc kierunki takie jak m.in.: matematyka, finanse i rachunkowość czy ekonomia, okażą się niezwykle korzystne.

Kluczowy jest także solidny background własnej wiedzy i kompetencji, tj. biegłe posługiwanie się bazami danych i arkuszami kalkulacyjnymi, zdolności analityczne i biznesowe, a także znajomość języków obcych, jeśli firma ma charakter wysoce międzynarodowy.

Co więcej, z uwagi na powagę tego stanowiska, kandydat powinien mieć wcześniejsze solidne doświadczenie zawodowe. Dodatkowo kursy, praktyki lub staże mogą również stanowić o przyjęciu do pracy.

W internecie można znaleźć wiele ofert takich jak controlling kurs, dzięki któremu w stosunkowo szybkim czasie zwiększymy swoje szanse na rynku pracy, a także rozszerzymy kompetencje i kwalifikacje.

Czym zajmuje się specjalista ds. controllingu?

Pracownik na tym stanowisku ma przed sobą szereg obowiązków i zadań, takich jak:

  • przygotowywanie i prezentowanie analiz oraz raportów finansowych

  • aktywne uczestnictwo w planowaniu rocznego (i więcej) budżetu, planów wieloletnich czy forecastu (prognozowanie), a następnie kontrola, nadzór i analiza realizacji oraz skutków tych działań

  • analiza rentowności działań i produktów firmy w odniesieniu do rynku i klientów

  • analiza rentowności przyszłych inwestycji i planów

  • uczestnictwo w okresowym raportowaniu do naczelnej spółki, w przypadku zatrudnienia w jednej z jej grup kapitałowych

Zakres obowiązków specjalisty ds. controllingu jest bardzo szeroki i ciężko wymienić jego wszystkie zadania. Będą one się różniły także w zależności od pozycji, rozmiaru firmy, doświadczenia i innych czynników.

Zarobki

Nie da się jednoznacznie określić zarobków, które otrzyma osoba pracująca na tym stanowisku, ale ogólnodostępne dane sugerują, iż mediana zarobków jako specjalisty ds. controllingu wynosi w Polsce prawie 6000 złotych. Największą pensją będą cieszyć się pracownicy zatrudnieni w dużych firmach, z ponad 5-letnim doświadczeniem w zawodzie.