czwartek, 22 kwiecień 2021 12:54

Najbardziej efektywne urządzenia do ogrzewania basenu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
folkpool podgrzewacze do basenu folkpool podgrzewacze do basenu pixabay

Posiadając własny basen https://folkpool.pl/, niezależnie od tego, czy na zewnątrz, czy też wewnątrz naszego domu, chcemy z niego korzystać przez cały rok.

Niestety, nie zawsze jest ciepło, a ze względu na strefę klimatyczną, w której znajduje się Polska zimne miesiące zdecydowanie przeważają nad tymi ciepłymi. Z uwagi na to konieczne jest właściwe ogrzewanie basenu w taki sposób, aby woda w nim zawsze miała przyjemną i zachęcającą do kąpieli temperaturę. Jak jednak osiągnąć to przy jednoczesnym dbaniu o niskie zużycie energii elektrycznej?

Stare kontra nowe metody

Choć niegdyś popularne było korzystanie z elektrycznych grzałek, tak naprawdę było to bardzo nieekonomiczne, bo zużywające mnóstwo prądu rozwiązanie. W dzisiejszych czasach zostało wyparte przez pompy ciepła. Stanowią one bardzo efektywne, bo działające nawet w temperaturze oscylującej w granicach 15 stopni rozwiązanie, które potrafi oddać znacznie więcej energii, aniżeli wykorzystuje. Ich największym plusem jest całkowita niezależność od instalacji cieplnej w naszym domu - w związku z tym nasz basen zewnętrzny może znajdować się nawet w bardzo dużej odległości od domu. Unikamy też kosztownych procesów związanych z doprowadzaniem instalacji basenowej do pomieszczenia technicznego. Pompa ciepła wymaga tego, by została ustawiona w miejscu o swobodnym przepływie powietrza.

Jednym z popularniejszych sposobów ogrzewania wody w basenie są tak zwane wymienniki ciepła, stosowane zwłaszcza w basenach krytych. Do wytwarzania ciepła wykorzystują piec domowy albo inne źródło ciepła, które wykorzystujemy do ogrzania samego domu. Do największych plusów tego rozwiązania należy dość tania eksploatacja, zależna właśnie od rodzaju ogrzewania domu, ale też bardzo niskie koszty instalacji. Wymagają one jednak bliskości pomieszczenia technicznego, dlatego też nie w każdym miejscu można skorzystać z ich dobrodziejstw.

Jedną z nowocześniejszych metod na ogrzewanie basenów https://folkpool.pl/ogrzewanie-podgrzewacz-do-basenu jest wykorzystywanie do tego celu paneli słonecznych. Powinny one zostać, oczywiście, zlokalizowane w najbardziej oświetlonym miejscu, a generowana przez nich energia jest wykorzystywana do bezpośredniego ogrzewania wody, która przebiega przez instalację. Panele są niezwykle proste w instalacji i użytkowaniu, jednak ich wadą jest pełna zależność od słońca. Właśnie dlatego sprawdzają się najlepiej w towarzystwie folii solarycznej, którą na okres użytkowania przykrywa się sam basen, a która pozwala na utrzymanie temperatury wody, zatrzymując ciepło pod jej taflą na długie dni. Mimo wszystko, na dłuższą metę w okresie złej i pozbawionej słońca pogody.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc w dzisiejszych czasach dysponujemy mnogimi sposobami na utrzymanie ciepłej wody w naszym basenie. Najinteligentniejsze i najbardziej optymalne wydaje się być połączenie tych działających w sposób "naturalny" (panele słoneczne) z tymi niezależnymi od warunków atmosferycznych. Co jednak ważne, dzięki każdemu z tych sposobów jesteśmy w stanie cieszyć się z uroków basenu niemal o każdej porze roku.