piątek, 10 maj 2024 18:30

Strzał w koło pojazdu w akcji celników w Łodzi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Strzał w koło pojazdu w akcji celników w Łodzi Strzał w koło pojazdu w akcji celników w Łodzi fot: pixabay

Na placu Wolności w Łodzi doszło do dramatycznych wydarzeń, kiedy to funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zmuszeni byli użyć strzelby, by zatrzymać mężczyznę ściganego na polecenie prokuratury. Incydent miał miejsce tuż przed południem w czwartek, 9 maja.

Czego się dowiesz:

  • Co wydarzyło się na placu Wolności w Łodzi?
  • Jakie działania podjęli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wobec podejrzanego kierowcy?
  • Jakie środki przymusu bezpośredniego zastosowano podczas interwencji?
  • Jakie były rezultaty zastosowania środka przymusu przez funkcjonariuszy?
  • Jakie dalsze działania zostały podjęte po zatrzymaniu podejrzanego?

Interwencja Służby Celno-Skarbowej

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Łodzi podjęli pościg za podejrzanym kierowcą pojazdu marki Audi A4. Mężczyzna nie zastosował się do wezwań do zatrzymania, wydanych głośno i wyraźnie przez oznakowanych funkcjonariuszy. W odpowiedzi, zgodnie z procedurami, oddano strzał w lewe przednie koło pojazdu za pomocą strzelby gładkolufowej z amunicji proszkowej, niepenetracyjnej. Celem było unieruchomienie pojazdu w celu bezpiecznego zatrzymania.

Bezpieczeństwo i przepisy

Starszy aspirant Beata Bińczyk, oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Łodzi, podkreśliła, że użyty środek przymusu bezpośredniego był zgodny z przepisami i nie stanowił zagrożenia dla zdrowia czy życia kierowcy oraz osób postronnych. Po zatrzymaniu pojazdu kierowca został zatrzymany na podstawie wydanego wcześniej nakazu Prokuratury Rejonowej, a funkcjonariusze przeszukali pojazd w poszukiwaniu dowodów lub nielegalnych przedmiotów.

"W trakcie działań, po niezastosowaniu się kierowcy pojazdu marki audi A4 do wezwań do zatrzymania, wydanych głośno i wyraźnie przez oznakowanych funkcjonariuszy celno-skarbowych, w celu unieruchomienia pojazdu został wykorzystany środek przymusu bezpośredniego w postaci jednego strzału oddanego w lewe przednie koło pojazdu ze strzelby gładkolufowej z amunicji proszkowej, niepenetracyjnej" - Beata Bińczyk, oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

Akcja na placu Wolności stanowi przykład skoordynowanej operacji Służby Celno-Skarbowej mającej na celu egzekwowanie prawa i zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Zatrzymanie podejrzanego pozwoli na dalsze działania prawne związane z jego przestępczą działalnością, nad którymi czuwa Prokuratura Rejonowa w Łodzi.

źródło: Dziennik Łódzki