czwartek, 09 maj 2024 16:21

Operacja "Duch" w łódzkiej szkole

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Operacja "Duch" w łódzkiej szkole Operacja "Duch" w łódzkiej szkole fot: pixabay

W dniu 7 maja doszło do jednej z największych akcji policji w ostatnich latach, związanej z rozbiciem grupy przestępczej, która wyłudzała dotacje oświatowe na słuchaczy, którzy nie żyli lub przebywali za granicą. Wśród zatrzymanych znalazło się 25 osób, a wartość wyłudzonych środków przekracza 140 milionów złotych.

Czego się dowiesz:

  • Jaka była główna metoda działania grupy przestępczej wyłudzającej dotacje?
  • Ile osób zostało zatrzymanych w ramach operacji przeciwko grupie przestępczej?
  • Jakie konsekwencje grożą zatrzymanym za ich działania?
  • W jakim okresie działała zdemaskowana grupa przestępcza?
  • Jaką rolę odegrała współpraca różnych jednostek policji w rozbiciu tej grupy przestępczej?

Akcja na szeroką skalę

Grupa, działająca od czerwca 2016 roku do grudnia 2023, była podejrzewana o pranie brudnych pieniędzy oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach dotyczących dotacji na niepubliczne placówki oświatowe. Jak informuje podkomisarz Adam Dembiński z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Łodzi, zatrzymano osoby w wieku od 22 do 66 lat, w tym lidera grupy, 51-letniego mężczyznę odpowiedzialnego za cały proceder.

"Zaangażowanie pracujących nad sprawą policjantów z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Łodzi oraz prokuratorów, doprowadziło do połączenia kilkunastu spraw prowadzonych przez inne jednostki z terenu kraju dotyczących wyłudzeń dotacji na placówki szkolne." - podkom. Adam Dembiński, KWP w Łodzi

Zmarli na liście słuchaczy

Zdaniem śledczych, nielegalne działania grupy obejmowały m.in. wykazywanie zmarłych osób oraz osób przebywających za granicą jako uczniów szkół, na które otrzymywano dotacje. Proceder ten obejmował fałszowanie danych w miesięcznych raportach przekazywanych do organów oświatowych, co pozwalało na nielegalne pobieranie środków finansowych.

"Jak ustalili śledczy, przestępczy proceder polegał na otrzymywaniu dotacji dla placówek oświatowych na cały rok kalendarzowy po uprzednim złożeniu wniosku zawierającego planowaną liczbę uczniów. Wypłata dotacji następowała na podstawie liczby słuchaczy wskazywanej w comiesięcznych informacjach." - podkom. Adam Dembiński, KWP w Łodzi.

Współpraca międzyjednostkowa kluczem do sukcesu

Dembiński podkreśla również rolę współpracy pomiędzy różnymi jednostkami policji na terenie całego kraju. Dzięki temu udało się zidentyfikować i zatrzymać członków grupy w ramach skoordynowanej akcji, która objęła 60 lokalizacji i wymagała zaangażowania 140 funkcjonariuszy.

"Cała realizacja zaplanowana przez Wydział dw. z Korupcją KWP w Łodzi nie byłaby tak spektakularna, gdyby nie współpraca z policjantami z KGP, KSP, KRP Warszawa I, KWP Kraków, KWP Poznań, KWP Gdańsk, KWP Katowice, KWP Białystok, KMP Koszalin, KMP Częstochowa, KWP w Łodzi oraz funkcjonariuszami z województwa łódzkiego." - podkom. Adam Dembiński, KWP w Łodzi.

Zatrzymani w wyniku tej operacji stanęli przed sądem, gdzie usłyszeli zarzuty wyłudzeń, fałszowania dokumentów oraz prania pieniędzy. Niektórym grozi nawet 25 lat pozbawienia wolności. Akcja ta nie tylko przyczyniła się do rozbicia jednej z największych grup przestępczych działających w sektorze oświatowym, ale także pokazała skuteczność i determinację polskich służb w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

źródło: Tu Lodz