Czego się dowiesz:
- Kogo zatrzymano w związku z korupcją menadżerską w Łodzi?
- Jakie kwoty korzyści majątkowych są przedmiotem zarzutów?
- Jakie działania podjęli funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi?
- Ile osób zatrzymano 3 i 4 lipca oraz jakie są konsekwencje dla prezesów spółdzielni mieszkaniowych?
Wymiana urządzeń pomiarowych pod lupą
Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, działający pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi, zlikwidowali układ korupcyjny czerpiący korzyści ze zleceń na wymianę urządzeń pomiarowych w mieszkaniach. Sprawa, prowadzona od ponad dwóch lat, była skomplikowana ze względu na liczne wątki i zaangażowane osoby. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, Krzysztof Kopania, wyjaśnił, że członkowie zarządu spółdzielni mieszkaniowych przyjmowali korzyści majątkowe od reprezentantów jednej ze spółek za zawieranie umów na wymianę urządzeń pomiarowych w budynkach wielorodzinnych.
Skala zatrzymań i przeszukań
Pierwszych pięć osób, wykonawców i podwykonawców prac instalacyjno-montażowych, zatrzymano w czerwcu. Policjanci zabezpieczyli dokumentację związaną z działalnością spółdzielni i podmiotów gospodarczych, co pozwoliło na wykrycie kolejnych podejrzanych. Następne zatrzymania miały miejsce 3 i 4 lipca, gdy 50 policjantów weszło do 15 lokalizacji na terenie województwa łódzkiego. Wśród zatrzymanych znaleźli się prezesi kilku spółdzielni mieszkaniowych podejrzani o przyjęcie korzyści majątkowych.
Zarzuty i konsekwencje
Zatrzymani usłyszeli zarzuty wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych. Podejrzani to prezesi, wiceprezesi spółdzielni mieszkaniowych, przedstawiciele preferowanego podmiotu oraz podwykonawcy dokonujący wymiany urządzeń pomiarowych. Zarzuty dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych w kwotach od 7 do 77 tys. zł. Wszystkim podejrzanym grożą kary do pięciu lat więzienia. Wobec prezesów, oprócz poręczenia majątkowego i dozoru policyjnego, zastosowano zawieszenie w czynnościach członka zarządu. Sprawa ma charakter rozwojowy.
źródlo: interia.pl