poniedziałek, 08 lipiec 2024 15:59

Korupcja menadżerska w Łodzi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
zatrzymano prezesów spółdzielni mieszkaniowych zatrzymano prezesów spółdzielni mieszkaniowych Zdjęcie redakcyjne

Łódzcy funkcjonariusze zatrzymali trzy osoby podejrzane o korupcję menadżerską, w tym prezesów spółdzielni mieszkaniowych oraz przedsiębiorców zajmujących się usługami instalacyjno-montażowymi. Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych w kwotach od 7 do 77 tys. zł, związanych ze zleceniami wymiany liczników i innych urządzeń pomiarowych.

Czego się dowiesz:

  • Kogo zatrzymano w związku z korupcją menadżerską w Łodzi?
  • Jakie kwoty korzyści majątkowych są przedmiotem zarzutów?
  • Jakie działania podjęli funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi?
  • Ile osób zatrzymano 3 i 4 lipca oraz jakie są konsekwencje dla prezesów spółdzielni mieszkaniowych?

Wymiana urządzeń pomiarowych pod lupą

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, działający pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi, zlikwidowali układ korupcyjny czerpiący korzyści ze zleceń na wymianę urządzeń pomiarowych w mieszkaniach. Sprawa, prowadzona od ponad dwóch lat, była skomplikowana ze względu na liczne wątki i zaangażowane osoby. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, Krzysztof Kopania, wyjaśnił, że członkowie zarządu spółdzielni mieszkaniowych przyjmowali korzyści majątkowe od reprezentantów jednej ze spółek za zawieranie umów na wymianę urządzeń pomiarowych w budynkach wielorodzinnych.

Skala zatrzymań i przeszukań

Pierwszych pięć osób, wykonawców i podwykonawców prac instalacyjno-montażowych, zatrzymano w czerwcu. Policjanci zabezpieczyli dokumentację związaną z działalnością spółdzielni i podmiotów gospodarczych, co pozwoliło na wykrycie kolejnych podejrzanych. Następne zatrzymania miały miejsce 3 i 4 lipca, gdy 50 policjantów weszło do 15 lokalizacji na terenie województwa łódzkiego. Wśród zatrzymanych znaleźli się prezesi kilku spółdzielni mieszkaniowych podejrzani o przyjęcie korzyści majątkowych.

Zarzuty i konsekwencje

Zatrzymani usłyszeli zarzuty wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych. Podejrzani to prezesi, wiceprezesi spółdzielni mieszkaniowych, przedstawiciele preferowanego podmiotu oraz podwykonawcy dokonujący wymiany urządzeń pomiarowych. Zarzuty dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych w kwotach od 7 do 77 tys. zł. Wszystkim podejrzanym grożą kary do pięciu lat więzienia. Wobec prezesów, oprócz poręczenia majątkowego i dozoru policyjnego, zastosowano zawieszenie w czynnościach członka zarządu. Sprawa ma charakter rozwojowy.

źródlo: interia.pl