poniedziałek, 19 grudzień 2022 13:40

Obniż ratę hipoteki wybierając kredyt refinansowy

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Kredyt refinansowy Kredyt refinansowy Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Kiedy brałeś kredyt na swoje wymarzone mieszkanie, jego cena zapewne była atrakcyjna, a warunki korzystne dla Ciebie.

Jednak oferty banków lubią się często zmieniać tak jak sytuacja gospodarcza na świecie. Z czasem może się okazać, że kiedyś korzystny dla Ciebie kredyt, teraz jest kulą u nogi, a w co najmniej kilku innych bankach koszty tego samego kredytu byłyby dużo niższe. Co wtedy? Wtedy rozwiązaniem jest kredyt refinansowy.

Czym jest refinansowanie kredytu hipotecznego

Jeśli zastanawiasz się, jak obniżyć miesięczną ratę swojego kredytu hipotecznego, powinieneś zainteresować się kredytem refinansowym. To rodzaj kredytu, który pozwala przenieść swój obecny kredyt hipoteczny do innego banku na korzystniejszych warunkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz obniżyć zarówno wysokość odsetek, jak i części kapitałowej, czyli całą miesięczną ratę, a tym samym sporo zaoszczędzić. Co jeszcze zyskasz, decydując się na taki kredyt?

Zmień kredyt hipoteczny na lepszy — zalety refinansowania

Kredyt refinansowy oferowany jest w każdym banku, choć nie w każdym jego warunki mogą być faktycznie lepsze. Z reguły jednak banki starają się pozyskać nowych klientów, bo celem istnienia każdego banku jest zysk, a ten generują głównie z kredytów. Tym samym, jeśli tylko spełniasz warunki, przyjmą Cię z otwartymi rękami. Przy okazji przenoszenia banki umożliwiają zwykle modyfikację parametrów kredytu hipotecznego. Zatem nie tylko obniżysz jego koszty, ale możesz także:

  • wydłużyć lub skrócić okres kredytowania;
  • nadpłacić część kredytu,
  • wnioskować o dodatkowe środki.

Jeśli zdecydujesz się na kredyt refinansowy, to następuje spłata kredytu nowym kredytem hipotecznym, ale założeniem tego rozwiązania jest to, aby ten nowy kredyt był dla Ciebie bardziej korzystny. Tym samym musi mieć lepsze warunki umowy kredytu, w tym niższe oprocentowanie, niższą marżę, prowizję, a tym samym mniejsze odsetki.

Często rafinansowanie kredytu to także możliwość zmiany ze zmiennego oprocentowania na stałe i odwrotnie, co w określonych sytuacjach daje realne korzyści. Oczywiście zawiłości jest dużo, ale dobry doradca kredytowy pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać najbardziej korzystne rozwiązanie dla Ciebie.

Jak wygląda przeniesienie kredytu hipotecznego

Aby przenieść kredyt hipoteczny do innego banku, będzie Ci potrzebny komplet różnych dokumentów, w tym z całą pewnością aktualna umowa kredytowa czy dokument informujący o obecnym saldzie zadłużenie. Musisz także pamiętać, że chociaż spłacasz swój kredyt terminowo, to nowy bank z pewnością zechce zbadać Twoją obecną zdolność kredytową. Choć refinansowanie kredytu hipotecznego wiąże z koniecznością poświęcenia nieco wolnego czasu i załatwieniem formalności, to często warto sprawdzić tę możliwość, aby zamienić swój obecny kredyt mieszkaniowy na tańszy.