Pomoc w dopłacie do odszkodowania
Wiele firm oferuje usługę pomocy w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania. Jest to nic innego jak sprzedaż (przeniesienie) swojego prawa do odszkodowania na firmę zajmującą się tzw. cesją praw do szkody. Osoba poszkodowana może dochodzić dopłaty do odszkodowania w czasie nie późniejszym niż 3 lata od momentu wydania decyzji o przyznaniu odszkodowania, z tym że odszkodowanie musiało być wypłacone wyłącznie w formie gotówkowej. Warunkiem koniecznym, jaki musimy spełnić, aby móc ubiegać się o dopłatę do odszkodowania jest brak zawarcia ugody z firmą ubezpieczeniową.
Procedura dopłaty do odszkodowania
Jak ta procedura wygląda w rzeczywistości? Wystarczy, że do firmy w stylu Helpum, zajmującej się dopłatami do odszkodowań prześlemy odpowiednie dokumenty - ta z kolei po dokonaniu ich analizy zdecyduje, czy zechce je odkupić. Kolejny krok to ustalenie wysokości dopłaty do odszkodowania, po wzajemnej akceptacji stron zawieramy z firmą odpowiednią umowę, a także przesyłamy dokumenty. Później oczekujemy wyłącznie na przelew bankowy. A co, najważniejsze w transakcji tej nie ponosimy żadnego ryzyka, ponieważ dostajemy pieniądze na konto bankowe, bez względu na to, czy dana firma odzyska dopłatę do odszkodowania od ubezpieczyciela, czy też nie. Poszkodowany nie ponosi żadnego ryzyka, a także nie musi tracić zbędnego czasu i pieniędzy na sprawy sądowe, które czasem trwają nawet kilka lat.
Wybór firmy zajmującej się procedurą dopłaty do odszkodowania
Pierwszy krok, jaki musimy podjąć to wybór odpowiedniej firmy, która zechce odkupić naszą szkodę. Decyzja wcale nie będzie prosta, ponieważ na rynku jest bardzo wiele firm , zajmujących się cesją praw do szkody. W celu wybrania najkorzystniejszej oferty możemy wysłać potrzebne dane do wyceny kilku firmom. Wysokość odszkodowania może różnić się w zależności od oceny sytuacji. Pamiętajmy również, że firmy w trakcie wyceny wliczają koszty, jakie będą musiały ponieść oraz podjęte ryzyko. W każdym przypadku może okazać się, że firma dokonująca cesji praw do szkody wypłaci klientowi dopłatę, a sama nie odzyska jej od ubezpieczyciela.
Czy jest to bezpieczne?
Pewnie większość osób zadaje sobie pytanie, czy całe przedsięwzięcie jest bezpieczne. Tak, przy założeniu, że korzystamy z usług renomowanej firmy z dłuższą historią prowadzonej działalności. Pamiętajmy, że w celu dokonania wyceny dopłaty odszkodowania firma poprosi nas o wiele informacji, w tym będzie to część danych osobowych. Przekazywanie naszych danych osobistych niezaufanym firmom może mieć wiele negatywnych konsekwencji. I choć początkowo przeniesienie praw do odszkodowania na firmy zajmujące się cesją miało wielu przeciwników, to obecnie obserwuje się wzrost zainteresowania tego typu usługami.
Czy warto walczyć o dopłatę do odszkodowania?
Podsumowując, sprzedaż naszych praw do odszkodowania jest całkowicie bezpieczną transakcją. W szczególności, że nadal zauważalna jest praktyka dokonywana przez ubezpieczycieli, którzy zaniżają wysokość ubezpieczenia ze szkodą na rzecz klienta. Zawsze po uzyskaniu odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej powinniśmy choćby spróbować wycenić możliwą dopłatę do uzyskania. W przypadku, gdy jej wysokość będzie nas satysfakcjonowała, będziemy mogli zawrzeć umowę cesji praw do szkody lub też w przypadku rezygnacji zawrzeć ugodę z ubezpieczycielem.