środa, 29 czerwiec 2022 17:25

Kapsułowa garderoba - czym jest, jak tworzyć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
parasolki ekskluzywne parasolki ekskluzywne Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Garderoba kapsułowa to ograniczony wybór wymiennych elementów odzieży, które wzajemnie się uzupełniają. Często są to klasyczne elementy, które nie wychodzą z mody i są przede wszystkim w neutralnych kolorach. Garderoba kapsułowa pozwala na stworzenie wielu różnych strojów przy użyciu niewielkiej liczby ubrań.  

 

Skąd wzięła się idea garderoby kapsułowej? 

W ostatnich latach koncepcja szafy kapsułowej stała się bardzo popularna i szeroko omawiana w mediach społecznościowych. Jednak koncepcja ta nie jest nowa, ponieważ pojawiła się już kilkadziesiąt lat temu! 

W latach 70. Susie Faux otworzyła w Londynie butik "Wardrobe", w którym sprzedawała minimalistycznie wyglądającą odzież, która była uniwersalna, wysokiej jakości i którą można było łatwo łączyć i dopasowywać. Jej celem było pomóc kobietom nabrać pewności siebie w kwestii ich ubioru i wyglądu. 

W garderobie kapsułowej powinny się także znaleźć elementy, takie jak parasolki ekskluzywne i torebki polskie marki. 

Koncepcja garderoby kapsułowej rozpowszechniła się w USA w 1985 r., kiedy projektantka Donna Karan stworzyła linię Seven Easy Pieces. Modelki były ubrane w body i prezentowały siedem elementów garderoby, tworząc z nich różne stroje. Pokaz mody okazał się sukcesem, a idea posiadania wymiennej, minimalistycznej garderoby stała się popularna. Teraz znów jest modna, prawdopodobnie dlatego, że posiadanie garderoby kapsułowej czyni nasze życie o wiele łatwiejszym i lepszym!  

Dlaczego warto mieć garderobę kapsułową? 

Czy słyszałeś o zmęczeniu decyzjami? Nasz mózg jest zaprogramowany do podejmowania określonej liczby decyzji w ciągu dnia. Po tym czasie zaczyna się męczyć i z trudem przychodzi nam podejmowanie kolejnych decyzji. Posiadanie szafy kapsułowej oznacza, że masz mniej ubrań, które dobrze ze sobą współgrają i które lubisz.  

Kiedy więc szykujesz się rano, łatwiej jest Ci wybrać, co założysz na siebie w ciągu dnia, więc nie przyczynia się to do Twojego zmęczenia decyzjami!  

Posiadanie uporządkowanej garderoby to także ogromna oszczędność czasu! Ponieważ znasz swój styl i wiesz, co do Ciebie pasuje, wiesz dokładnie, co musisz kupić.  

Chodzenie do sklepu lub zamawianie rzeczy przez Internet to szybki proces, a Ty nie tracisz czasu na bezmyślne zakupy. I jak pisałam wcześniej, nie tracisz czasu na grzebanie w stosach ubrań z myślą, że nie masz się w co ubrać.  

Moda zrównoważona 

 Garderoba kapsułowa to zrównoważony sposób podejścia do swojej szafy. Posiadasz głównie ponadczasowe rzeczy, które będziesz nosić przez lata i które nie wyjdą z mody.  

Ponieważ nie masz wielu ubrań, nosisz każdą pojedynczą sztukę, więc żadne ubranie się nie zmarnuje. Osoby, które decydują się na garderobę kapsułową, często inwestują w rzeczy dobrej jakości, które służą im przez długi czas, i unikają mody typu fast fashion, która jest bardzo marnotrawna.