poniedziałek, 09 maj 2022 11:31

Jakie nawozy do kwiatów ogrodowych wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
płotki ogrodowe plastikowe płotki ogrodowe plastikowe Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Aby kwiaty ogrodowe mogły prawidłowo się rozwijać i kwitnąć, może być konieczne zastosowanie nawozów, które ułatwią ten proces. Składniki pokarmowe, które są zawarte w nawozach, z całą pewnością mają pozytywny wpływ na rozwój, kwiatów, korzeni, pędów, liści, czy nawet owoców. Jak w sposób prawidłowy nawozić rośliny ogrodowe?

Poniższe wskazówki pomogą Ci poznać odpowiedni sposób nawożenia roślin.

Nawożenie roślin ogrodowych i doniczkowych - dlaczego warto?

Warto zauważyć, że rośliny stanowią żywe organizmy, które nieustannie rosną w czasie sezonu. Ponadto główną energię rośliny czerpią ze składników z gleby. W niektórych przypadkach dzieje się tak, że tych składników zaczyna brakować, co sprawia, że rośliny stają się osłabione; zaczynają gorzej rosnąć, czy słabiej kwitnąć. W takim przypadku warto uzupełnić niedobory składników pokarmowych za pomocą odpowiednich nawozów.

Nawożenie roślin - najważniejsze składniki pokarmowe

Istnieją pewne składniki, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. Takim składnikiem jest azot, który w znacznym stopniu ma wpływ na intensywny wzrost i prawidłową barwę liści. Fosfor z kolei jest także bardzo ważnym składnikiem. Wpływa on z kolei na rozwój systemu korzeniowego, wzmaga odporność na suszę, mróz, czy choroby. Potas ma wpływ na gospodarkę wodną roślin i krzewienie się. Wapń z kolei jest odpowiedzialny za prawidłową strukturę gleby, a także ma znaczący wpływ na lepsze pobieranie składników pokarmowych. Magnez i żelazo stanowią składniki chlorofilu.

Jakie nawozy wybrać?

Wybierając odpowiedni nawóz, warto szczególną uwagę zwrócić na kilka istotnych czynników. Świetnym rozwiązaniem jest wybór długo działających nawozów granulowanych. Tutaj istotną rolę odgrywa skład takiego nawozu; zawiera on makro i mikroelementy. Co więcej, granulki otoczone są warstwą żywicy, co sprawia, że nawóz rozpuszcza się stopniowo. Takie działanie powoduje dostarczenie do rośliny substancji pokarmowych w małych ilościach. To, w jakim tempie będą uwalniane składniki pokarmowe, zależy od temperatury i wilgotności gleby. Jednakże wybór nawozów powinien być uzależniony indywidualnym zapotrzebowaniem danej rośliny.

Nawozy sztuczne (chemiczne, mineralne)

Nawozy sztuczne są stosowane w celu uzupełnienia niedoborów pierwiastków. Ponadto są one w pełni bezpieczne, w ich składzie znalazły się wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Zawierają makroelementy, takie jak; azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarka, a także mikroelementy, między innymi; żelazo, cynk, miedź, bor, molibden i chlor. W sklepie Egarden znajdziesz duży wybór nawozów do kwiatów ogrodowych, a także płotki ogrodowe plastikowe oraz nasiona warzyw.

Nawozy dostarczają odpowiednie ilości składników pokarmowych. Rośliny są żywymi organizmami, które rozwijają się przez cały sezon, co sprawia, że potrzebują właściwych czynników, które pomogą w ich kwitnieniu, czy prawidłowym wzroście. Masz możliwość wyboru pomiędzy nawozami jednoskładnikowymi, wieloskładnikowymi, a także nawozami uniwersalnymi.