Jak kompleksowo dbać o skórę?
Krokiem pierwszym jest prawidłowa pielęgnacja. W codziennym dbaniu o cerę powinniśmy pamiętać o najważniejszych etapach pielęgnacji i zaliczyć do nich nawilżanie, poprawne oczyszczanie oraz ochronę przeciwsłoneczną skóry. Skórę powinno się przemywać letnią wodą. W okolicy twarzy idealnie sprawdzi się metoda podwójnego oczyszczania. Technika ta polega na nałożeniu specjalnego olejku czy kosmetyku myjącego na bazie olejów, który zmywa nie tylko makijaż, ale i inne zanieczyszczenia z powierzchni cery. Następnie stosuje się zwykły żel myjący. W przypadku demakijażu bardzo mocnego makijażu, można dodatkowo oczyścić skórę mleczkiem lub płynem micelarnym. Dokładne usunięcie makijażu jest niezmiernie istotnym elementem pielęgnacji, by zapobiec tworzeniu się nowych zaskórników.
Warto raz lub dwa razy w tygodniu stosować peeling enzymatyczny. Poza usuwaniem martwego naskórka stymuluje on do działania fibroblasty. Są to komórki, biorące udział w syntezie elastyny i kolagenu w skórze właściwej. Po wykonaniu oczyszczeniu skóry, czas na przywrócenie jej poprawnego pH przy pomocy toniku oraz jej nawilżenie. To może być jakiś krem, serum, wszystko zależy od potrzeb i rodzaju cery.
Rano, obowiązkiem każdej poprawnej pielęgnacji powinna być aplikacja kremu z filtrem UV SPF50+. W wieczornej pielęgnacji skóry, dodatkowym ważnym krokiem może być nałożenie olejowego serum, które wspiera odnowę bariery lipidowej naskórka.
Podsumowując, pielęgnacja powinna składać się z następujących etapów:
- dwuetapowe oczyszczanie skóry
- peeling enzymatyczny od jednego do dwóch razy w tygodniu
- etap tonizacji skóry – nie jest obowiązkowy
- stosowanie kremów nawilżających
- stosowanie masek w płachcie od jednego do dwóch razy w tygodniu
- codzienna ochrona przeciwsłoneczna SPF 50+
Drugim krokiem powinna być właściwa dieta. Nawet przy bezbłędnej pielęgnacji, jeśli w diecie nie będzie odpowiednia ilość witamin i składników mineralnych, na skórze będą pojawiać się wypryski. Ponadto, możemy zacząć się zmagać z jej złuszczaniem, nadmierną suchością, poszarzałym kolorytem.
Dla utrzymania dobrej kondycji skóry, włosów oraz paznokci warto zażywać produkty bogate w następujące składniki:
- Witaminę E - jest źródłem olejów roślinnych, orzechów
- Witaminę C – znajduje się w świeżych owocach, warzywach
- Β-karoten – zawarty m.in. w pomarańczowych i żółtych owocach i warzywach
- Siarkę – znajduje się w produktach wysokobiałkowych np. ryby, jajka, mleko, mięso
- Żelazo – jego źródłem są głównie produkty pochodzenia zwierzęcego – jajka, mięso
- Witaminę z grupy B – znajduje się w pełnoziarnistych produktach zbożowych
- Krzem – produkty, które zawierają go najwięcej to kasza gryczana, orzechy, kasza jaglana, skrzyp polny, owies
- Kwasy tłuszczowe omega-3 z tłustych ryb morskich
Osoby ze skórą trądzikową i skłonnością do niedoskonałości mogą zauważyć pogorszenie stanu cery po spożyciu produktów ostrych, cukru, nabiału, dań typu fast food. W wielu przypadkach, wykluczenie takich produktów z codziennej diety znacznie może spowodować poprawę stanu skóry.
Krokiem trzecim jest styl życia. Wieczne zmęczenie, stres, niedosypianie czy zbyt intensywny tryb codziennego życia, nie tylko może spowodować rozwój wielu chorób powodowanych przez stres, ale także odbić się na naszym wyglądzie. Szybciej są w stanie pojawić się na naszej skórze zmarszczki, cienie pod oczami, niedoskonałości skórne, czy opuchlizna. W redukcji stresu pomocne mogą okazać się wszelkiego rodzaju techniki relaksacyjne, medytacja, aromaterapia, joga czy ćwiczenia fizyczne. Czasami jednak niestety trudno nam wyeliminować stres ze swojego codziennego życia. Z pomocą mogą przyjść nam adaptogeny czyli naturalne substancje zwiększające odporność organizmu na stres.
Do tej grupy zalicza się między innymi żeń-szeń, różeniec górski, gotu kola, schisandrę, lukrecję, traganek błoniasty, ashwagandhę. Powyższe składniki są dostępne w postaci tabletek, kapsułek czy kropli.
Kolejnym negatywnym elementem jest palenie papierosów, które bardzo źle oddziałuje nie tylko na zdrowie, ale również skórę. Piękna skóra u palacza, to praktycznie coś niemożliwego. Palenie papierosów przyczynia się do starzenia skóry nawet o 10 lat. Skóra jest z przebarwieniami, poszarzała oraz z wyraźnie zauważalnymi zmarszczkami, szczególnie w okolicy oczu i ust. Usunięcie takich zmarszczek zawsze wymaga ingerencji lekarza medycyny estetycznej oraz jest bardzo kosztowne.