środa, 15 grudzień 2021 13:36

11 sposobów jak zwiększyć swoją zdolność kredytową

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
kredyty pozabankowe kredyty pozabankowe pixabay

Niezależnie od tego, jaki kredyt chcemy zaciągnąć - hipoteczny, gotówkowy czy konsolidacyjny, bank będzie sprawdzał naszą zdolność kredytową.

Jeśli nasza sytuacja finansowa pozwala na spokojną spłatę raty kredytu, nie mamy się czego obawiać. Co zatem zrobić, jeśli boimy się, że bank nie oceni nas przychylnie? Jak podnieść swoją zdolność kredytową?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa, to nic innego jak nasza możliwość spłaty zadłużenia bądź zobowiązania finansowego wraz z wszystkim opłatami im towarzyszącymi np. odsetkami i prowizjami. Dzięki wnikliwej analizie naszych wpływów i kosztów bank podejmuje decyzję, czy jesteśmy w stanie spłacić kredyt bez większych problemów. Do sporządzenia takiego badania banki potrzebują całkiem sporo informacji na nasz temat.

Analizę zdolności kredytowej możemy podzielić na dwie część – ilościową i jakościową.

Analiza ilościowa bada nasze możliwości finansowe w tym wysokość dochodu, koszty stałe (opłaty mieszkaniowe, paliwo itd.) oraz aktualne zadłużeni (spłacane kredyty, zadłużenie na karcie, poręczone kredyty). W ten sposób bank kalkuluje czy w obecnej sytuacji zostają nam jakieś nadwyżki finansowe na spłatę kolejnego zadłużenia.

Analiza jakościowa natomiast ma za zadanie sprawdzić naszą skłonność do spłacania zadłużeń. Tutaj przedstawiamy takie informacje jak stan cywilny, posiadane potomstwo, poziom wykształcenia, status mieszkaniowy i wiele innych.

Aby dowiedzieć się, czy aktualnie posiadamy jakieś zobowiązania i jak spłacaliśmy nasze wcześniejsze kredyty lub pożyczki, w trakcie analizy zdolności kredytowej bank pobiera również raport z BIK.

Każda osoba mająca w planach wzięcie kredytu powinna sama z odpowiednim wyprzedzeniem zweryfikować swoją historię w BIK. Zdarza się, że zapomnieliśmy o jakiejś karcie kredytowej, narosły odsetki w związku z różnicą kursową bądź dane nie zostały właściwie zaktualizowane. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytowa?

  1. Jedną z podstawowych zmian, jakie możemy wprowadzić chcąc poprawić swoją zdolność, jest zwiększenie swoich dochodów.
  2. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na naszą ocenę jest umowa, na której jesteśmy zatrudnieni. Najwyżej „punktowana” jest umowa o prace na czas nieokreślony.
  3. Zanim złożymy wniosek do banku, warto pierw sprawdzić swój raport w BIK i w razie konieczności spłacić zobowiązania, które mogą negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową.
  4. Jeśli chcemy wziąć kredyt z drugą osobą, postarajmy się o taką, która nie ma jeszcze 75 lat, ponieważ banki niechętnie przyznają kredyty osobom starszym.
  5. Dobrze zaplanujmy jaką kwotą jesteś zainteresowani, na jaki okres czasu chcemy się zobowiązać i przeanalizujmy naszą aktualną sytuację finansową.
  6. Minimalizacja kosztów utrzymania gospodarstwa domowego – warto je zniżyć, ponieważ banki również zwracają na nie uwagę.
  7. Aby uzyskać pozytywną ocenę wniosku, warto dołączyć dodatkowego kredytobiorcę lub poręczyciela ze zdolnością kredytową.
  8. Warto zrezygnować z karty kredytowej i kredytu odnawialnego na rachunku osobistym, które również negatywnie wpływają na ocenę banku. Warto jak najszybciej spłacić kredyty pozabankowe.
  9. Wybór rat stałych (które są tańsze o 20-25% od malejących) jest również korzystniej postrzegane przez bank.
  10. Warto wybierać kredyty w złotówkach, aktualnie są tańszą i bezpieczniejszą opcją.
  11. Jeśli nasz małżonek posiada niską zdolność kredytową, warto pokusić się o rozdzielność majątkową.

Jeśli chcemy otrzymać kredyt, dzięki któremu uda nam się zrealizować swoje marzenia i cele np. o posiadaniu pięknego domu, warto nieco wcześniej zacząć się do tego przygotowywać. Jeśli mamy niską zdolność kredytową, powyżej jest kilka wskazówek, które sukcesywnie wcielone do życia tę zdolność nam podniosą.