sobota, 20 sierpień 2022 14:02

Jak kupić spółkę?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kupno gotowej spółki Kupno gotowej spółki pixabay

Kupno gotowej spółki ma wiele zalet – otrzymujemy spółkę już działającą, co oznacza brak utraty czasu na dopełnienie wszelkich formalności oraz lepszą zdolność kredytową. Praktycznie w ciągu jednego dnia od kupna spółki możemy zacząć działać.

 

Co jest niezbędne do kupna spółki?

Sam proces kupna jest bardzo prosty. Muszą zaistnieć 3 elementy – sprzedający, który chce sprzedać spółkę, kupujący, który chce kupić spółkę no i oczywiście musi istnieć spółka, czyli przedmiot sprzedaży. Kiedy kupujący ze sprzedającym dojdą już do porozumienia pod względem cenowym, spotykają się u notariusza, gdzie odbywa się podpisanie wszelkich dokumentów i przeniesienie własności na kupującego. Jeśli dokumenty zostaną podpisane, to tak naprawdę wystarczy zgłosić ten fakt do KRS i można zacząć działać. Cały proces, jeśli zależy nam na czasie, możemy zamknąć w ciągu 1-2 dni. Jest to ogromna oszczędność czasu względem zakładania nowej spółki.

Jak kupić spółkę i nie wpaść w problemy?

To jest bardzo dobre pytanie. Kupić spółkę jest bardzo prosto, jednak jeśli trafimy na nieuczciwego sprzedającego, możemy ściągnąć na siebie sporo kłopotów. Spółka może mieć wady prawne, być zadłużona lub być stroną jakiejś umowy, której nie jest w stanie wykonać, co będzie wiązało się z karami finansowymi. Mogą również zaistnieć przekręty podatkowe czy zobowiązania wobec ZUS. Dlatego przed kupnem gotowej spółki należy dokładnie ją sprawdzić w rejestrze dłużników oraz poprosić do wglądu wszelkie księgi finansowe i rozliczenia. Znacznie łatwiej jest kupić spółkę bez historii, z czystą kartą, bo jest dużo mniej do sprawdzania. Jeśli jednak kupujemy spółkę z historią (np. ze względu na lepszą zdolność kredytową) lepiej ją dokładnie zweryfikować.

Podsumowując, sam proces kupna spółki jest banalny i nie powinien zabrać nam więcej niż 1-2 dni, chyba że sami na własne życzenie rozłożymy to w czasie. Kupno gotowej spółki niesie za sobą wiele zalet, jednak również należy pamiętać o istniejących zagrożeniach i nieuczciwych sprzedających. Dlatego też wybierając spółkę, spójrz, kto ją sprzedaje – czy jest to znana, uczciwa firma z dobrymi opiniami, czy może jest to prywatne ogłoszenie z popularnego serwisu sprzedażowego, a w treści ogłoszenia niezbyt dużo jest napisane.

Kupuj spółki tylko z bezpiecznych źródeł jak strony w stylu https://ltd-solutions.pl/, a najlepiej poproś o akt notarialny, w którym sprzedający zapewnia, że spółka nie jest zadłużona ani nie ma wad prawnych, a jeśli zostaną później ujawnione jakieś negatywne kwestie, to bierze za nie pełną odpowiedzialność. Taki zapis może nam później ułatwić walkę w sądzie, jeśli sprzedający chciałby coś zataić (np. oszustwa podatkowe, zadłużenie czy niewywiązywanie się z płatności z klientami).