wtorek, 14 maj 2024 14:20

Przyszłość przystanku Łódź Retkinia zagrożona

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przyszłość przystanku Łódź Retkinia zagrożona Przyszłość przystanku Łódź Retkinia zagrożona fot: pixabay

Przystanek kolejowy Łódź Retkinia, który oficjalnie został otwarty w czerwcu 2021 roku, szybko stał się kluczowym punktem na mapie komunikacyjnej Łodzi, zapewniając mieszkańcom dostęp do szerokiej sieci połączeń regionalnych i dalekobieżnych. Jednak z powodu planów rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), w tym budowy tunelu dla nowych torów kolejowych, przystanek ten może zostać rozebrany, co wywołuje zaniepokojenie i liczne dyskusje wśród lokalnej społeczności.

Czego się dowiesz:

  • Jakie są plany Centralnego Portu Komunikacyjnego w odniesieniu do przystanku kolejowego Łódź Retkinia?
  • Jakie obawy mają mieszkańcy Łodzi związane z potencjalną rozbiórką przystanku Łódź Retkinia?
  • Jaki wpływ na codzienne życie mieszkańców miałby brak przystanku Łódź Retkinia?
  • Jakie działania planuje podjąć CPK w celu minimalizacji wpływu budowy na istniejącą infrastrukturę?

Mieszkańcy o przystanku

Przystanek Łódź Retkinia, mimo krótkiego okresu funkcjonowania, zyskał wielu zwolenników, szczególnie wśród mieszkańców nowo powstałego osiedla, dla których jest to najbliższa możliwość dostępu do szybkiego transportu. "Przechodzę tędy bardzo często, głównie na autobus i na pociąg. Dzięki temu, że istnieje ta stacja, nie muszę jeździć ekstra na Kaliski albo Lublinek," mówi pani Irena, podkreślając codzienne udogodnienia, jakie przystanek ten jej oferuje. Rozbiórka przystanku wiązałaby się z wieloma niedogodnościami, zwłaszcza dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi.

"Przechodzę tędy bardzo często, głównie na autobus i na pociąg. Dzięki temu, że istnieje ta stacja, nie muszę jeździć ekstra na Kaliski albo Lublinek," — Pani Irena, mieszkanka ulicy Falistej.

Problematyka rozbiórki

Dyskusje na temat rozbiórki nasiliły się po ogłoszeniu przez CPK planów budowy tunelu. "Kiedyś ta kładka była w naprawdę fatalnym stanie, nie było ramp dla rowerów, trzeba było dźwigać wózek na rękach. Dzisiaj jest na szczęście inaczej, ale nawet nie chcę myśleć, ile mogłoby im zająć ponowne tego odbudowanie," obawia się pan Mirosław. Ponowna budowa przystanku, jeśli do niej dojdzie, może trwać lata, co zmusiłoby mieszkańców do poszukiwania alternatywnych środków transportu i tras przejścia.

"Kiedyś ta kładka była w naprawdę fatalnym stanie, nie było ramp dla rowerów, trzeba było dźwigać wózek na rękach. Dzisiaj jest na szczęście inaczej, ale nawet nie chcę myśleć, ile mogłoby im zająć ponowne tego odbudowanie," — Pan Mirosław.

Odpowiedź CPK i plany przyszłościowe

Biuro prasowe Centralnego Portu Komunikacyjnego podkreśla, że konieczność rozbiórki nie jest jeszcze przesądzona. "Nie zapadły jeszcze wiążące decyzje czy i jaki zakres będą miały prace na przystanku Retkinia. Wspólnie z PKP PLK pracujemy nad tym, aby zminimalizować ingerencję w istniejącą infrastrukturę," informuje przedstawiciel CPK. Dodaje także, że w przypadku konieczności rozbiórki, przystanek zostanie odbudowany w tym samym miejscu, co ma być pewnego rodzaju pocieszeniem dla zaniepokojonych mieszkańców.

źródło: Tu Lodz