Spis treści:
Besmart i Bel Canto
Do łódzkiej policji trafiły konie rasy małopolskiej, Besmart i Bel Canto. Zwierzęta pochodzą z renomowanej stajni w Walewicach, znanej z hodowli wysokiej klasy wierzchowców. Besmart to trzyletni ogier, natomiast Bel Canto jest o rok starszy. Stajnia w Walewicach cieszy się w Polsce wyjątkową renomą. Nowe konie zostały przewiezione do siedziby Zespołu Konnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Tam rozpoczęły specjalistyczne przygotowania do służby.
Policjant siedzący na koniu jest w stanie zobaczyć więcej z tej wysokości niż pieszy patrol, dzięki czemu może szybciej zareagować – Dagmara Mościńska, Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Szkolenie w Smardzewicach
Trening nowych wierzchowców trwa sześć miesięcy. W tym czasie konie uczą się reagowania na różne bodźce, takie jak głośne dźwięki czy wystrzały. Szkolenie obejmuje także ćwiczenia w tłumie oraz w dymie. Wszystko ma na celu przygotowanie ich do służby w trudnych warunkach. Instruktorzy uczą zwierzęta współpracy z pieszymi oddziałami prewencji. Każdy koń przejdzie także atestację, która zdecyduje, czy jest gotowy do pracy w policji.
Opanowanie zwierząt zostanie sprawdzone podczas wystrzałów broni, petard oraz głośnego zachowania pozorantów – Dagmara Mościńska, Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Zadania i wyzwania
Konie będą wykorzystywane do zabezpieczania imprez masowych, takich jak koncerty czy mecze piłki nożnej. Policjanci na koniach mają większą widoczność niż patrole piesze, co pozwala na szybsze reagowanie. Zwierzęta muszą być jednak wyjątkowo opanowane, aby poradzić sobie w hałaśliwych i zatłoczonych miejscach. Dagmara Mościńska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi podkreśla, że trening koni obejmuje także pracę w symulowanych sytuacjach kryzysowych, co zwiększa ich efektywność w terenie.
Znaczenie nowych koni
Besmart i Bel Canto mają szansę stać się nieocenionym wsparciem dla łódzkiej policji. Dzięki swojemu pochodzeniu, odpowiedniemu szkoleniu i predyspozycjom mogą znacząco poprawić skuteczność działań prewencyjnych. Renomowana hodowla w Walewicach i intensywny trening to gwarancja, że będą w stanie sprostać wymaganiom służby. Konie te, jako element Zespołu Konnego Wydziału Prewencji, mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa podczas organizacji dużych wydarzeń publicznych.
Bel Canto i Besmart będą przedzierać się przez dym, formując szyki z pieszymi oddziałami, a wszystko po to, by mogły brać udział w zabezpieczeniu imprez masowych – Dagmara Mościńska, Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
źródło: Dziennik Łódzki