środa, 10 lipiec 2024 12:58

Łódź wprowadza nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Łódź wprowadza nowe przepisy dotyczące hulajnóg Łódź wprowadza nowe przepisy dotyczące hulajnóg Fot: pixabay

Mieszkańcy Łodzi od dawna narzekają na bałagan związany z parkowaniem hulajnóg elektrycznych. W odpowiedzi na te skargi, miasto wprowadza nowe przepisy, które mają uporządkować problem i obciążyć właścicieli pojazdów kosztami ich utrzymania.

Czego się dowiesz:

  • Jakie zmiany dotyczące parkowania hulajnóg elektrycznych wprowadza Łódź?
  • Kto jest odpowiedzialny za wprowadzenie nowych przepisów?
  • Co przewiduje model krakowski, który ma być wprowadzony w Łodzi?
  • Jakie będą konsekwencje finansowe dla firm wynajmujących hulajnogi?
  • Kiedy planowane jest wprowadzenie nowych przepisów w życie?

Zmiany w parkowaniu hulajnóg

Jedną z najważniejszych zmian zapowiadanych przez magistrat jest zakaz parkowania hulajnóg na głównym deptaku miasta. „Specjalny zespół, który został powołany w tej sprawie w poprzedniej kadencji, wyszedł z założenia, że hulajnogi będą parkowane tylko na ulicach ościennych do Piotrkowskiej” – mówi Bartosz Domaszewicz, przewodniczący Rady Miasta w Łodzi.

"Specjalny zespół, który został powołany w tej sprawie w poprzedniej kadencji, wyszedł z założenia, że hulajnogi będą parkowane tylko na ulicach ościennych do Piotrkowskiej" – Bartosz Domaszewicz.

Hulajnogi jako przeszkody architektoniczne

Nowe przepisy zakładają również, że hulajnogi elektryczne na wynajem będą traktowane jako małe przeszkody architektoniczne. Dzięki temu łatwiej będzie je gromadzić w strategicznych miejscach, na przykład blisko przejść dla pieszych.

Model krakowski w Łodzi

Najważniejsza zmiana z punktu widzenia mieszkańców Łodzi dotyczy sposobu porządkowania hulajnóg. „Chcemy przyjąć model krakowski, na mocy którego firmy wynajmujące hulajnogi będą wpłacać środki na specjalny fundusz” – wyjaśnia Bartosz Domaszewicz. Fundusz ten będzie przeznaczony na opłacenie serwisu, który zajmie się transportem i porządkowaniem urządzeń.

"Chcemy przyjąć model krakowski, na mocy którego firmy wynajmujące hulajnogi będą wpłacać środki na specjalny fundusz" – Bartosz Domaszewicz.

Wprowadzenie nowych przepisów nastąpi wkrótce po powołaniu nowego zespołu zajmującego się tą sprawą. Prezydent miasta ma podjąć odpowiednie kroki w najbliższym czasie, a firmy wynajmujące hulajnogi zostaną zaproszone do rozmów na ten temat.

źródło: Tu Łódź