środa, 26 czerwiec 2024 06:50

Fundacja MatkoweLove z Łodzi wprowadza specjalne narzuty na inkubatory dla wcześniaków

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Fundacja MatkoweLove z Łodzi Fundacja MatkoweLove z Łodzi Fot: pixabay

Łódzka fundacja MatkoweLove Wsparcie Wcześniaków rozpoczęła dystrybucję specjalnie zaprojektowanych narzut na inkubatory dla szpitali w całej Polsce. Pierwszą partię otrzymał łódzki ośrodek szpitalny im. Madurowicza. Narzuty mają chronić wcześniaki przed intensywnym światłem i innymi bodźcami szpitalnymi.

Czego się dowiesz:

  • Jakie jest przeznaczenie narzut na inkubatory rozdawanych przez Fundację MatkoweLove?
  • Kto jest inicjatorem projektu narzut na inkubatory i jakie były jego początki?
  • Jakie są cechy charakterystyczne narzut na inkubatory od Fundacji MatkoweLove?
  • Jakie są koszty produkcji jednej narzuty i skąd pochodzą środki na ich finansowanie?
  • Gdzie trafiła pierwsza partia narzut od Fundacji MatkoweLove?

Pomysł i realizacja

Inicjatywa szycia narzut na inkubatory zrodziła się z osobistego doświadczenia dr Katarzyny Dyńska-Kukulskiej, prezes fundacji, która siedem lat temu została matką wcześniaka. Z powodu braku odpowiednich narzut w szpitalu, musiała przynieść własny koc. Udoskonalone przez nią i łódzką położną Joannę Ligocką narzuty są teraz dostosowane do różnych modeli inkubatorów, posiadają okno od góry, dostęp z boku oraz kieszonkę komunikacyjną.

"Zabrakło wtedy narzut, do szpitala przyniosłam z domu koc, który wcześniej kupiłam dla psa" – dr Katarzyna Dyńska-Kukulska.

Innowacyjny design i funkcjonalność

Nowe narzuty są wykonane z dwóch warstw bawełny: ciemnej, zaciemniającej i kolorowej z dziecięcym wzorem. Element ten ma na celu dodanie elementu normalności w trudnym okresie hospitalizacji noworodków i ich rodziców. Całkowity koszt jednej narzuty wynosi około 130 zł, z czego część środków pochodzi z darowizn przedsiębiorców, a część ze zbiórki fundacji.

"Dziecięcy wzór to odrobina normalności w nienormalnej sytuacji" – dr Katarzyna Dyńska-Kukulska.

Projekt #MamOkoNaOKO to przykład jak lokalne inicjatywy mogą wspierać medycynę neonatologiczną, poprawiając komfort i bezpieczeństwo najmniejszych pacjentów oraz ich rodzin. Pierwsza partia narzut, która trafiła do łódzkiego szpitala im. Madurowicza, zainaugurowała szeroko zakrojoną akcję, która ma objąć szpitale w całej Polsce.

"Narzuta leży na inkubatorze wartym często kilkaset tysięcy złotych, ale jest ważną częścią naszej opieki nad noworodkiem" – dr Marcin Kęsiak, ordynator oddziału neonatologii w Madurowiczu

źródło: Dziennik Łódzki