Na czym polega ubezpieczenie zdrowotne?
Za obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w Polsce odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Finansowane jest ono ze składek wpłacanych do ZUS i przekazywanych NFZ. Obejmuje różne świadczenia publicznej opieki zdrowotnej — wizyty u lekarzy, refundację recept i niektórych środków leczniczych, zabiegi i pobyty w szpitalach. Zasiłki macierzyńskie i chorobowe nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Źródłem ich finansowania jest ubezpieczenie chorobowe.
Kogo można ubezpieczyć jako rodzinę?
Przepisy przewidują zamknięty katalog osób, które można zgłosić do własnego ubezpieczenia zdrowotnego. Są to:
- własne dziecko
- dziecko przysposobione
- dziecko męża lub żony,
- wnuk, wnuczka,
- obce dziecko, dla którego jest się opiekunem prawnym,
- obce dziecko, dla którego jest się rodziną zastępczą lub które przebywa w rodzinnym domu dziecka,
- mąż, żona,
- wstępni rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), którzy mieszkają ze zgłaszającym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Biuro rachunkowe AMG pomoże w skomplikowanych przypadkach, kiedy trzeba zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli szukasz wskazówek jak wybrać odpowiednie biuro księgowe - przeczytaj artykuł "Jak wybrać idealne biuro rachunkowe dla Twojej firmy?".
Ubezpieczenie dzieci – jakie są ograniczenia wiekowe?
Co do zasady, dziecko może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym jako członek rodziny do czasu osiągnięcia pełnoletniości, to jest ukończenia 18 roku życia. Istnieją dwa wyjątki od tej reguły. Dotyczą następujących sytuacji:
- dziecko ukończyło 18 rok życia, ale uczy się dalej w szkole lub odbywa kształcenie w uczelni lub szkole doktorskiej – prawo obowiązuje do 26 roku życia
- dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne – prawo obowiązuje bez ograniczeń wiekowych
Zgłoszenie wnuka do ubezpieczenia zdrowotnego
Wnuk może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez dziadków, ale tylko wtedy, gdy żadne z jego rodziców nie jest objęte obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego – biuro rachunkowe radzi
Od momentu, w którym zaistnieją okoliczności uzasadniające zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, płatnik składek ma 7 dni na dokonanie formalności. Można zrobić to samodzielnie lub przez pełnomocnika, na przykład przedstawiciela upoważnionego biura rachunkowego. Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia odbywa się za pomocą formularza ZUS ZCNA.
Kiedy zgłoszenie rodziny do ubezpieczenia jest potrzebne?
Członka rodziny zgłasza się do ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli:
- nie posiada on obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (nie jest pracownikiem, zleceniobiorcą, osobą prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, osobą bezrobotną itp.),
- nie ma prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji systemów zaopatrzenia społecznego w zakresie udzielania rzeczowych świadczeń zdrowotnych.
Jeśli nie jesteś pewien, kiedy zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia jest konieczne, biuro rachunkowe służy pomocą. Profesjonaliści dokładnie wytłumaczą wszystkie aspekty i pomogą przejść przez proces bez zbędnego stresu.
Ubezpieczenie członków rodziny, a zakończenie działalności gospodarczej
W przypadku zakończenia działalności gospodarczej należy wyrejestrować członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego. Biuro rachunkowe AMG zajmie się tym w Twoim imieniu, zapewniając, że wszelkie formalności zostaną dopełnione zgodnie z przepisami prawa.
Jeśli chcesz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka swojej rodziny, skorzystaj z usług profesjonalnego biura rachunkowego takiego jak AMG Biuro Rachunkowe w Warszawie. Przekazanie spraw specjalistom to gwarancja prawidłowo przeprowadzonej procedury i porządku w dokumentach. Jeśli masz pytania dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego, doświadczony zespół rozwieje wszelkie wątpliwości i poprowadzi Cię przez cały proces.