wtorek, 07 czerwiec 2022 11:31

Kiedy zapisać na kurs programowania dla dzieci online?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kiedy zapisać na kurs programowania dla dzieci online? pixabay

Najnowocześniejsze metody edukacji i rozwijania pasji w dzieciach to w tej chwili ciekawe kursy, laboratoria i inne warsztaty, które stawiają na rozwój naukowy i dostosowujący wiedzę do naszych czasów.

Przestrzeń, w której żyjemy w tej chwili definiuje w dużej mierze technologia, powszechne działanie SI oraz nacisk na rozwój taki, który pozwoli na jak największe ułatwienia cyfrowe w codziennym życiu oraz ich globalizację. Dlatego też kurs programowania dla dzieci online zdaje się być jednym z tych najlepszych pomysłów na wartościową i mającą odbicie na przyszłym rynku pracy edukację. Jednak tu pojawia się pytanie, w jakim wieku dziecko odnajdzie się w świecie programowania, a także, jakie umiejętności powinno już mieć, biorąc pod uwagę specyfikę uczestniczenia w kursach przez Internet.

Początki programowania – w jakim wieku?

Szkoły programowania dla dzieci mówią często o tym, że programowanie w aplikacjach typu Scratch można już rozpocząć w wieku około ośmiu lat, a wcześniej warto brać udział w takich aktywnościach, jak kodowanie na dywanie i warsztaty stacjonarne pozwalające na zagłębienie się w świat pierwszych algorytmów, logicznego myślenia i rozwoju mózgu pod nauki ścisłe. Jeżeli chodzi o naukę języków typu Scratch, jak najbardziej jest ona możliwa poprzez kurs programowania dla dzieci online, ale niekoniecznie będzie ona dla takiego ośmiolatka wciągająca, lub nawet zrozumiała. Dziecko w tym wieku jeszcze potrzebuje w edukacji wielu bodźców, przebywania w realnej przestrzeni z rówieśnikami i nauczycielem, i nawet kursy w 100% na żywo nie dadzą mu odpowiedniego poczucia wartościowych zajęć. Ponadto przyjmuje się, że dziecko uczestniczące w kursach online, powinno mieć już opanowaną biegle umiejętność pisania i czytania, a w tym wieku jest jeszcze z tym różnie. Wspomnieć trzeba też o umiejętnościach samodzielnej obsługi komputera, gdzie niejednokrotnie będzie potrzeba wyjścia poza takie czynności jak jego włączenie czy uruchomienie aplikacji.

Kurs programowania dla dzieci online.

Pierwsze kursy online to opcja przeznaczona w dużej mierze dla dzieci powyżej 10 roku życia. W tym wieku większość dzieci jest już w stanie skupić się na wystarczająco długi czas, aby móc nadążać za informacjami nauczyciela i wynosić z lekcji wartościowe informacje. W tym wieku nie musimy od razu wrzucać dziecko na głęboką wodę profesjonalnych języków kodowania. Kurs programowania dla dzieci online na początek może obejmować kodowanie z Minecraftem, wcześniej wspomnianego Scratcha, czy inne zajęcia uczące poprzez zabawę i rozrywkę.