Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 12 grudzień 2022 18:54

Jak recyklinguje się słoiczki PET?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
słoiczki PET do kosmetyków słoiczki PET do kosmetyków pixabay

Segregowanie odpadów to obowiązek każdego człowieka- dzięki temu prostemu procesowi wiele materiałów można odzyskać i ponownie wykorzystać. Niemniej jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, na czym dokładnie polega recykling, zwłaszcza w kontekście słoiczków PET, które selekcjonujemy na co dzień. Oto co warto wiedzieć na ten temat.

 

Recykling w rękach konsumenta

Powszechnie uważa się, że słoiczki PET do kosmetyków (https://meping.pl/pl/162-sloiki) recyklingowane są dopiero w momencie, gdy trafią na wysypisko odpadów. Niemniej jednak cała procedura zaczyna się nigdzie indziej, jak w naszych domach. To właśnie my jesteśmy odpowiedzialni za to, aby słoiczek trafił do odpowiedniego kosza. Przede wszystkim warto usunąć z niego nakrętkę i zgnieść, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca w pojemniku.

Jak przebiega recykling słoiczków PET?

Słoik kosmetyczny PET, który trafi do sortowni, podlega przede wszystkim podziałowi ze względu na kolor. Następnie jest on zgniatany i transportowany do zakładu przetwórczego. Można powiedzieć, że dopiero tutaj rozpoczyna się cała procedura przetwarzania słoików. Są one dokładnie mielone, w wyniku czego powstają z nich płatki PET. Te zostają poddane oczyszczeniu. Dopiero po krystalizacji oraz dokładnym osuszeniu materiału powstaje granulat, który może zostać ponownie wykorzystany do produkcji. Cała procedura nie wydaje się trudna, lecz jest stosunkowo czasochłonna, a dodatkowo wymaga zastosowania nowoczesnych maszyn.

Co produkuje się ze słoiczków PET z recyklingu?

Wiadomo już, jak dokładnie przebiega proces recyklingu słoiczków PET, jednak w tym momencie docieramy do miejsca, w którym można odpowiedzieć na pytanie, po co właściwie je sortujemy? Otóż pozyskany granulat służy przede wszystkim do produkcji kolejnych słoiczków. Czasami wykorzystuje się go również do produkcji odzieży, zwłaszcza różnego typu ubrań wykonanych z polaru. Warto mieć na uwadze, że granulat PET nie może być wykorzystywany do produkcji opakowań spożywczych. Powodem są przede wszystkim surowe wymogi sanitarne w tym zakresie.

Dlaczego warto segregować słoiczki PET?

Segregacja słoiczków PET to prosta czynność, która ma wymiar przede wszystkim ekologiczny. Dzięki niej możemy pozyskać materiał, który zostanie ponownie wykorzystany, natomiast gdyby trafił do środowiska naturalnego, rozkładałby się wiele lat. Nie ulega wątpliwości, że ponowne wykorzystanie surowców wtórnych związane jest także z aspektem ekonomicznym. Samo przetworzenie surowca jest bowiem bardziej opłacalne, niż produkcja nowego, który dodatkowo zanieczyściłby planetę.