Wydrukuj tę stronę
piątek, 28 październik 2022 13:50

Czym jest faktoring? Poznaj najważniejsze informacje związane z tym tematem

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
faktoring PKO BP faktoring PKO BP pixabay

Prowadzenie firmy, niezależnie od jej profilu wiąże się często z różnego rodzaju zagrożeniami. Jednym z nich jest brak płynności finansowej związanej z brakiem płatności od kontrahentów np. odbiorców towarów i usług.

Niekiedy terminy płatności faktur za oferowane przez firmę produkty i usługi sięgają nawet 90 dni. Co wtedy z płynnością finansową i opłatami, które musi przedsiębiorca wykonywać na bieżąco? Rozwiązaniem tego problemu może być usługa, jaką jest faktoring. Czym dokładnie ona jest i jakie są jej rodzaje? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

Co to jest faktoring?

Faktoring (np. faktoring PKO BP) to usługa finansowa, która pozwala na zmniejszenie ryzyka pojawienia się zatorów finansowych w firmie. Dzięki skorzystaniu z niej firma może liczyć na lepszą płynność finansową oraz pozyskanie środków na bieżące wydatki. Usługa polega na tym, że faktor, czyli osoba ją świadcząca, wykupuje od klienta faktury przed terminem ich płatności. Środki za te faktury przekazywane są dla klienta, a osoba zobowiązana do ich opłacenia np. usługobiorca musi opłacić je już nie na konto usługodawcy, ale bezpośrednio do faktora. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient może liczyć na wypłatę kwoty faktury nawet w ten sam dzień, w którym przekazuje je faktorowi. Warto jednak pamiętać przy tym, że konkretne warunki usługi np. wysokość kwoty, do jakiej wykupowane są faktury przez faktora, może zależeć od regulaminu usług oferowanych przez daną firmę.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Warto wspomnieć, że na rynku jest dostępnych kilka rodzajów faktoringu. Dzięki czemu klienci mogą wybrać taki, który najlepiej odpowiada ich potrzebom. Podstawowy podział to faktoring wierzytelnościowy (nazwa podstawowej usługi) oraz faktoring odwrócony nazywany także dłużnym, w którym to klient zaciąga dług w firmie faktoringowej i w określonym czasie musi go spłacić.

Natomiast w zależności od wypłacalności kontrahenta wyróżnia się faktoring pełny oraz niepełny. W drugim przypadku faktor wykupuje faktury, jednak nie ponosi on odpowiedzialności, gdy kontrahent będzie niewypłacalny. W takiej sytuacji to klient opłaca fakturę i ewentualnie ściąga należność od niewypłacalnego dłużnika. Można też się spotkać z faktoringiem mieszanym. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj usługi się wybierze, zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, aby w pełni świadomie z niej korzystać. Pomoże to też uniknąć ewentualnych nieporozumień wynikających z nieznajomości treści umowy.